Cushingi tõbi 09.04.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Alustan murekohast, mis minu jaoks on kõige suurem probleem. Olen aastaid kannatanud täieliku väsimuse käes. Ükskõik kui palju ma ka ei magaks, olen ma alati valmis uuesti magama jääma. Kui magan päevas 11-12h siis tunnen alles, et olen välja puhanud. Järgmiseks ma tunnen pidevalt ärevust ning kaldun depresiivsetele mõtetele. Olen tarvitanud antidepressante, kuid kui ravi lõppeb algaks nagu asi otsast peale. Olen proovinud seda kontrolli all hoida värskes õhus liikumisega ja tervisliku eluviisiga. Ma ei suitseta, ei tarbi alkoholi ega muid mõnuaineid, mis selliseid nähte võiksid tekitada. Ma olen ülimalt valge nahaga, mul on olnud terve elu väga pikad ja paksud juuksed ning muudes kehaosades on samuti karvakasv ülikiire. Mu nahale tekivad väga kergesti sinikad ja kriimustused, mis paranevad väga pikka aega. Kuskil 2a tagasi talvel tekkis mu põlveõndlasse ca 10cm läbimõõduga suur tumelilla verevalum nagu välk selgest taevast. Lisaks on mul olnud jalgadel veenilaiendid alates varajasest puberdeedist, nüüd 20ndate alguses hakkasid need sellist põrgu valu tegema, et käisin 2019 aasta suvi/sügise alguses neid eemaldamas. On vasaku sääre veresoonte klapi puudulikus. Poole aasta pärast veenilaiendeid hetkel näha pole, aga jalad aeg-ajalt teevad valu. Samuti jalgade nahk on ülikuiv ning nahk oleks nagu läbipaistev. Jalad tihtipeale valutavad ja on turses. Samuti on mul rindadel, puusadel, "sangadel" ja reite sisekülgedel venitusarmid. Ja kaldun kergesti ülekaalule, teen palju trenni, aga päästerõngas on pidevalt ümber. Kõrisõlm tundub mul suur olevat ja isegi võõrad inimesed on küsinud, kas mul on kilpnääre haige. Kilpnääret on mul kontrollitud seoses sellega, et mu isal oli kilpnääre haige ja mul käed värisevad. Minule pandi diagnoosiks essentsiaalne treemor. Lisaks on mul 24 aastasena siiani akne, olen proovinud praktiliselt kõike, mis peaks aknet ravima, kuid ikkagi tulevad üksikult suured nahaalused punnid, mis hiljem muutuvad mädapunnideks. Lisaks on mu silmaalused üli tumedad. Elukaaslane tihtipeale küsib mu käest, kas mul on paha olla, kuna ma olen näost nii elutu. Tihtipeale mul ongi kehv olla väsimusest/kurnatusest või millest iganes see ka tingitud poleks. Lisaks ma tunnen, et lihased on ülinõrgad, kuigi tegelen ratsaspordiga, mis iseenesest treenib kõiki lihasgruppe. Olen võtnud igasuguseid vitamiine kuuridena, et ennast tugrutada. D-vitamiini, magneesiumi, c-vitamiini, rauda jne. Mitte miski nagu ei aitaks. Olen küll väsinud, aga öösel magan halvasti.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kas Teie küsimus kõlaks: "Kas mul on Cushingi tõbi?" Kui nii, siis on vastus - see on vähetõenäoline. Cushingi haigus on haruldane ja tavaliselt üsna halvaloomulise kuluga - ravimata juhtudel toob u. 5 aasta jooksul kaasa tõsiseid tagajärgi. See pole tõbi, mis kulgeks aastaid märkamatult.
Käte värisemine ja veenilaiendid Cushingi tõve sümptomite hulka ei kuulu. Venitusarmid peaksid olema üle 1cm laiad ja "toore liha värvi" lillakaspunased. Kehatüve rasvladestuse kõrval peaksid käed-jalad jääma järjest peenemaks lihaste atrofeerumise tõttu ja WC-potilt või kükkasendist ilma käte abita enam püsti saada ei tohiks. Ka menstruaaltsükkel peaks olema tõsiselt häiritud või koguni lakanud.
Siiski ei saa patsienti uurimata ja analüüse tegemata ühtegi haigust 100%-lise kindlusega eitada. Soovitan nõu pidada oma perearstiga ja kui ka temale tundub, et uurida tasub, suunab ta Teid endokrinoloogi vastuvõtule.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.