Insuliin seerumis 05.12.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Analüüside tulemused 2018 a: HbA1C 5,3% (34,7 mmol/l); paastuglükoos plasmas 4,7 mmol/l (referents 4,1-6,1); insuliin seerumis 2,5 mlU/l (referents 3,0-25,0). Aastal 2011 oli paastuglükoos 5,3 mmol/l; ja insuliin seerumis alla 2 (referents alla 29,1). Kahe tunni glükoosi taluvuse test (suukaudne) oli 2011 a: enne glükoosi manustamist 5,3; pärast 4,0 mmol/l. Testi tegemise põhjus oli hüpoglükeemia sümptomid pärast süsivesikute söömist. Miks on paastuseerumi insuliin väärtus alla normi? Kas tegu võib olla prediabeedi või insuliiniresistentsusega, kus pankreas ei tooda enam insuliini? Mis põhjustas madala glükoosi väärtuse (vähem kui paastuseerumis) pärast glükoosi tesi ja mida see näitab insuliini kohta?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Insuliini madal tase tühja kõhuga on täiesti normaalne nähtus ja välistab Teie juhtumil insulinoomi (insuliini tootva kõhunäärme kasvaja). Viimane on harvaesinev enamasti healoomuline kasvaja, mis toodab suurtes kogustes insuliini ja põhjustab hüpoglükeemiaid (veresuhkru langus). Ka prediabeediga ei ole Teie puhul tegemist, kuna nii HbA1c kui tühjakõhu veresuhkru väärtus on täiesti korras. Insuliinresistentsus ei ole seotud insuliini tootmisega, vaid kudede vähenenud insuliinitundlikkusega. Insuliinresistentsuse korral toodab kõhunääre enamasti kompensatoorselt normist enam insuliini. Teie veresuhkru väärtus peale glükoositesti ei ole madal, vaid on normaalne ja räägib sellest, et veresuhkru tõus stimuleerib kõhunäärmes insuliini tootmist piisavalt ja adekvaatselt.
Mida võiks Teile soovitada... Jälgige oma toitumist ja katsuge piirata kiiresti imenduvate süsiveskute tarbimist. Võib-olla võib kiire veresuhkru tõus ja inkretiinhormoonide vabanemine peale süsivesikuterikast toitu tõepoolest kõhunääret veidi üle stimuleerida. Söögikordi võiks päevas olla vähemalt 4 ja katsuge toidukoormust ühtlasemalt jagada. Katsuge püsida normkaalus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.