Östrogeeni tase 03.03.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Probleem on selles, et menstruatsiooni tsükkel on täiesti korrapäratu. Vahel võib olla päevade vahel väga lühike aeg (2-2,5 nädalat), mõnikord jällegi palju pikem aeg kui 4 nädalat. Samuti on kestus iga kord erinev (seinast seina täielikult).

Lõua all on märgata ka habemekasvu, väga väiksel määral, kuid siiski. Rinnakorv on täiesti olematu 17-aastase kohta. Tegelen väga tihedalt spordiga ning toitun korralikult (ei ole ülemäära tervislik, ei ole vegan ega midagi), umbes nii nagu tavaline kohusetundlik noor ikka. Kindlasti ei ole mul stressi ega depressiooni, mis võiks põhjustada hormoonide tööd.

Kahtlustan ise östrogeeni madalat taset. Võib ka täitsa vale mõte olla, arst ma ei ole. Mida teha? Kas on apteegist saada äkki vitamiine/tablette? Või süüa teatuid toiduaineid, kus kindlad vitamiinid sees? Perekonna teistel naissoost liikmetel neid probleeme ei ole olnud ega ei ole ka praegu.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui östrogeeni tase oleks tõepoolest väga madal, ei oleks Teil menstruatsioone üldse - miski peab emaka limaskesta siiski kasvama panema. Olete veel väga noor, tsükkel ei pruugi olla veel välja kujunenud ja teatud ebaregulaarsus ei pruugi tähendada haigust. Teine võimalik põhjus tsüklihäireteks võib olla suur füüsiline koormus intensiivsel sportimisel. Rindade suurus on seotud pigem päriliku kehaproportsiooni kui östrogeeni tasemega. Lisaks on rinnad suuremad neil naistel, kelle kehas on rohkem rasvkudet. Kui intensiivselt sporti teete ja kehas on rohkem lihasmassi, on rinnadki pigem väiksemad.
Siiski võib igaks juhuks günekoloogi või endokrinoloogiga nõu pidada kasvõi eravastuvõtule pöördudes.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.