Östrogeen ja migreen 21.11.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Olen migreeni all kannatanud juba aastaid, ning välja on joonistunud muster et nii kui östrogeen on tõusmas, tekib migreen eelneva paaripäevase kaelavalu/jäikuse järel. Esimesed kaks tsükli nädalat on kõige migreeni- ja kaelavalurohkemad. Peale ovulatsiooni on umbes nädal kõikidest valudest vaba ning siis algab jälle kaelavalu/jäikus ning mitu migreenipäeva. Lisaks ka akne östrogeeni tõusu ajal.
Kasutan sumatriptaani kui on migreen ning ibuprofeeni kaelavalu vastu kuid kõrvaltoimed (iiveldus, unisus, halb olek, pingetunne peas) ei lase ikkagi normaalset elu elada.
Beebipille ei soovi kuna soovin ka rasestuda ning nendest mul kunagi need migreenid algasidki. Eelmise raseduse ajal olid migreenid ja peavalud terve raseduse aja, lisaks tekkis varikoos - östrogeeni kõrgest tasemest.
Analüüsidest on olnud näha, et östrogeeni ja progesterooni tase on normis, kuid minu pea reageerib sellele ikkagi väga halvasti.
Kuidas ennast aidata kui ei soovi kangeid valuvaigisteid terve elu kuni menopausini neelata? Perearst kahjuks peale valuvaigisti midagi soovitada ei oska.
Magneesiumist, q10-st, b-kompleksi vitamiinidest, kalaõlist, mungapiprast, ashwagandhast, rauapreparaadist, trenni tegemisest, tervislikust toitumisest, päästikpunktiteraapiast, meditatsioonist ega kiropraktikust pole senimaani kasu olnud. Sama muster kordub iga kuu kui östrogeeni tase kehas jälle tõuseb.
Kas on mingeid analüüse, preparaate mida veel teha et ravida migreenide algpõhjust ja pehmendada östrogeeni möllu kehas?
Noore inimesena on väga raske selliseid rivist välja löövaid päevi taluda. Lisaks kardan, et selline migreenistress ja koormus mõjub ka rasestumise soovile halvasti.

Ette tänades

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Munasarjades toodetavate naissuguhormoonide kõikumised ühe tsükli jooksul võivad põhjustada erinevaid vaevuseid. Kõige sagedamini esinevad naistel tüüpilised PMS kaebused tsükli 2. faasis. Migreeni teke on samuti otseselt mõjutatud östrogeeni ja progesterooni taseme kõikumistest. Migreeni ravimeid on erinevaid ja sobivaima ravi määrab perearst või neuroloog. Kui antud raviga on kõrvaltoimeid, tuleb preparaati vahetada. Olete proovinud erinevaid loodusravi preparaate ja ravivõtteid, mis pole kahjuks leevendust pakkunud. Olen saanud positiivset tagasisidet nõelravi kasutajatelt. Hormoonravi poe antud olukorras näidustatud.