kilpnäärme alatalitlus 16.03.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen paar aastat välismaal välistudenginga elanud. Eelmisel suvel käisin arsti esimesel vastuvõtul ja tehtud vereproov näitas, et mul oli rauapuudus. Arst kirjutas siis välja rauatablette ja ka jooditablette. Novembris andsin teise vereproovi ja selle tulemused sain (erinevatel põhjustel, viibisin vahepeal kolmandas riigis) alles nüüd teada. Tuli välja, et raua tase oli ikka madal ja arst kahtlustas kilpnäärme alatalitlust. Seejärel kirjutas arst välja rohu L-Thyrox Hexal 25 ja rääkis mulle, kuidas seda ravimit võtta, kuid rohkemat mitte. Aga nüüd, olles Internetis veidi googeldanud, on mul tekkinud küsimusi, sest lugesin, et inimesed, kes kasutavad seda ravimit, võtavad seda aastakümneid, ja samuti on esinenud ka päris palju kõrvalnähtusid neil. Mulle arst küll ei määranud ravimi võtmise kestvus aega, kuid pean kahe kuu pärast jälle kontrolli ja vereproovi andma minema.
Kuna Internetist leitu selle ravimi kohta on hirmutav, eriti teadmine, et seda ravimit kasutatakse eluaeg, siis sooviksin rohkem teada Teie arvamust sellest ravimist. Kas see on tavaline ravim? Kas soovitaksite ka seda kilpnäärme alatalitluse puhul? Kas on midagi, millega ma peaksin oma elustiili puhul arvestama, kui võtan seda ravimit? Kas ilma ravimita ei saaks hakkama?
Olen hetkel segaduses, sest ravim tundub üsna tugeva toimega olevat ning pean tõdema, et arsti vastuvõtul ei saanud ma probleemi olemusest täielikult aru. Olen paari kuu pärast Eestisse naasmas. Siis ilmselt pöördun probleemiga esmalt perearsti poole, aga seniks sooviksin teie arvamust, et kas ma peaksin nüüd kohe seda ravimit ( L-Thyrox Hexal 25) võtma hakkama või äkki võiksin oodata ära oma eesti arsti arvamuse?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
L-türoksiini võtmise vajadus sõltub sellest, kas Teil on kilpnäärme alatalitlus või mitte. Eestis kasutatakse 25 mcg-st annust enamasti ainult lastepraktikas, täiskasvanute asendusravi annused algavad 50 mcg-st - kui kilpnäärme alatalitlus tõepoolest esineb, tuleb seda ka asendusraviga piisavalt kompenseerida.
Siit ka vastused Teie küsimustele:
1. Jah, kilpnäärme alatalitluse puhul on see tavaline ravim
2. Soovitaksin seda alatalitluse puhul lausa tungivalt - alatalitluse korral asendusravile alternatiiv puudub.
3. Elustiili ega dieedi osas L-türoksiin mingeid kitsendusi ei sea
4. Kui esineb tõepoolest kilpnäärme alatalitlus, siis ilma ravimita hakkama ei saa. Alatalitlus ei möödu iseenesest, pigem süveneb aastatega.
5. Ravim on piisava toimega. Adekvatseks asendusraviks on vajalik õige annus.
Ilma Teile tehtud uuringuid nägemata, ei oska ma öelda, kas Teil on tõepoolest kilpnäärme alatalitlus ja te vajate L-türoksiini või kirjutas arst seda lihtsalt mikroannuses nn. enesetunde parandamiseks. Väsimus ja juuste hõrenemine ei ole kilpnäärme alatalitlusele spetsiifilised vaevused, esinevad ka näiteks lihtsa rauavaegusaneemia korral, mis Teil usutavasti samuti on.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Kas üle või alatalitlus

Tere,
Mul on selguseta, kas mul on üle või alatalitlus?
Kilpnäärme raviks võtan Levothyroxine tabletti 75 mg. päevas. Ma elan UK aga inglise keele oskus on vähene, seetõttu ei tea.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Oskan öelda niipalju, et kuna võtate Levothyroxini tablette (sünteetiline kilpnäärme hormoon), on Teil tõenäoliselt kilpnäärme alatalitlus ja selle põhjuseks autoimmuunne türeoidiit.
Tervitades,
Loe edasi

Kilpnäärme alatalitlus ja covid vaktsiin

Tere, mul on kilpnäärme alatalitlus tarvitan igapäevaselt L-thyraksini 125mg.samuti on mul autoimuun haigus vitiligo. Kas võib covid 19 vastu vaktsineerida.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, võib.
Tervitades,
dr. Anu Ambos

Loe edasi

Hüpofüüsi adenoom ja kilpnäärme alatalitlus

Tere! Kas kilpnäärme alatalitlus võib olla põhjustatud hüpofüüsi adenoomist? Mul on diagnoositud mõlemad aga ma ei tea kas need on seotud?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme alatalitlus ei põhjusta hüpofüüsi adenoomi (healoomulist kasvajat), kuid kompenseerimata alatalitlus võib põhjustada prolaktiini tõusu. Hüpofüüsi adenoom võib teatud tingimustel ...

Loe edasi

Kilpnäärme alatalitlus ületalitluseks

Tervist!
Kas ja kuidas on võimalik kilpnäärme alatalitlus ületalitluseks muuta?
3 aastat tagasi sain teada, et mul on kilpnäärme alatalitlus. Sain ravimitega kilpnäärme korda, kuid kaal on ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Nii kilpnäärme alatalitlus kui ületalitlus on organismile kahjulikud ja põhjustavad pikemajalisel ravimata juhul pöördumatuid kahjustusi. Kilpnäärme alatalitlus on tekkimisel tavaliselt pöördumatu ...

Loe edasi

Kilpnäärme alatalitlus

Tere
Mul on diagnoositud kilpnäärme alatalitlus. Arst ütleb, et ma ilmselt jään kogu eluks tablette võtma. Aga kas mingisugust muud ravi sellele haigusele ei ole? Nii et saaks tablettidest vabaks? ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, tõepoolest on kilpnäärme alatalitlus enamasti pöördumatu seosund. Mingit muud ravi peale sünteetilise kilpnäärmehormooni olemas ei ole (ei aita ei taimed, ei vitamiinid, ei nõidus ega ...

Loe edasi

Kilpnäärme alatalitlus

Mul on kilpnäärme alatlitlus. Kas võin teha kilpnäärme alatalitlusega nabaneeti?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Võid teha küll. Peaasi, et võtad korralikult L-türoksiinija lased needi panna sellises kohas, kus see toimub puhtalt.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

Kilpnäärme alatalitlus

Tere,

Kas on võimalik, et vanuril tuleb kilpnäärme alatalitlus iseenesest ja ta võib magada end koomasse. Teie vastust ootama jäädes...80 aastase vanuri tütar

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme alatalitlus kujuneb pika aja jooksul (kuude või aastate jooksul)tasapisi. Selle põhjuseks on krooniline autoimmuunne türeoidiit, mis võib aastakümneid kulgeda varjatult ja vaevustevabalt. ...

Loe edasi

Kilpnäärme alatalitlus .


Tere !


Kas kilpnäärme alatalitluse puhul võib solaariumis päevitada
ja suvel päikest võtta ?


Lugupidamisega
AstyAnu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, võib.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

kilpnäärme alatalitlus

Tere.Minul jäid ,,päevad,,tulemata ja pöördusin arsti poole,sest oleme proovinud rasestuda.Siis selgus,et mul on alatalitlus TSH 7,1 ja T4 11.Olen väga mures kas on vöimalik yldse lapsi saada.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Teil on kergekujuline kilpnäärme alatalitlus, mille põhjuseks on tõenäoliselt autoimmuunne türeoidiit. Olulisi vaevusi selline tagasihoidlik alatalitlus ei põhjusta, kuid võib siiski mõjutada ...

Loe edasi

kilpnäärmealatalitlus

Kas kilpnäärmega on raskem rasedaks jääda .Mul on endal kilpnäärme alatalitlus ja olen juba tükk aega üritanud rasestuda aga ei õnnestu.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnääre on olemas kõikidel naistel ja enamus rasestub ...
Nali naljaks, kuid kui Teil kilpnäärme alatalitlus on asendusraviga piisavalt hästi kompenseeritud (hormoonanalüüs normis), ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: