Kilpnäärme alatalitlus ületalitluseks 10.05.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist!
Kas ja kuidas on võimalik kilpnäärme alatalitlus ületalitluseks muuta?
3 aastat tagasi sain teada, et mul on kilpnäärme alatalitlus. Sain ravimitega kilpnäärme korda, kuid kaal on koguaeg sama. Ükskõik kui palju trenni teen kaal lihtsalt ei muutu. Lugesin, et kaalu kontrolli alla saamiseks on proovitud alatalitlus viia ületalitluseks.
Kuidas sellist asja oleks võimalik teha?
Aitäh!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Nii kilpnäärme alatalitlus kui ületalitlus on organismile kahjulikud ja põhjustavad pikemajalisel ravimata juhul pöördumatuid kahjustusi. Kilpnäärme alatalitlus on tekkimisel tavaliselt pöördumatu ja tähendab seda, et suurem osa kilpnäärmekoest on autoimmuunsest kilpnäärmehaigusest tõsiselt kahjustatud ja kilpnäärme normtalitlus enam ei taastu. Seetõttu määrataksegi alatalitlusega patsiendile asendusravi sünteetilise kilpnäärmehormooniga, et hoida kilpnäärme hormoonide tase veres normi piires. Alatalitluse viimine ületalitluseks on seega võimatu. Kui olete rasvunud ja elustiili muutus edu ei too, tuleks pigem kaaluda bariaatrilist lõikust (maovähendusoperatsiooni).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.