kilpnaarme yletalituse ravi 25.06.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, Selle aasta Aprillis diagnoositi mul kilpn22rme yletalitus perearsi juures vereananalyyside p6hjal. M22rati 5 mg neomercazole 1 tablett kaks korda p2evas. Ravimid said l2bi ja tekkis n2dala ajane vahe tablettide v6tmisel. tehti uued proovid ja kuna kilpn22rme hormooni tase polnud langenud m22rati doosiks 2 tabletti 2 korda p2evas ja saadeti spetsialisti juurde. Seal aga r22giti mulle 3 v6imalusest, 1, operatsioon 2. joodiravi (m6lemate j2rgselt elu aegne hormoonide annustamine)3. 18-24 kuid tablettide ravi, mille j2rel v6ib mitte midagi muutuda. Veel mainiti kuna mul on F4 72 ja kilpn22re paistes t6en2oliselt see kolmas ei sobi. Samuti keelati rangelt 2ra suitsetamine ja rasestumine ja soovitati vahetada praegune kaitsevahend tugevamate rasesrusvastaste vahendite vastu. Soovitati 3 kuist systi. Mul j2i v2ga aru saamatuks miks need tabletid ja minu olukord lootele nii kahjulikud on ja kui ma soovin j2rgmise kahe aasta jooksul rasestuda siis mis on minu v6imalused. Samuti sooviksin n6u kas on abi suhkrutest ja kafeniist loobuda. Kas oleks m6tekas lasta om akaevu vett analyysida, kas selle joodisialdus v6i selle haiguse minus esile tuua. nyydseks olen 30 mg peal p2evas. Kuna need rasestusvastased systid on hormooni p6hised ja kuna mul on just hormoonidega probleeme kardan ma et kas ei v6i tekkida konflikti?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kirja lugedes jääb mulle mulje, et elate väljaspool Eestit. Riigiti on ravitraditsioonid veidi erinevad, kuigi kõik kolm põhimeetodit - türeostaatiline ravi tablettidega, radiojoodravi ja lõikus on kasutusel ka meil.
Alustagem lõpust:
1. Rasestumistavased süstid on tõenäoliselt gestageenipõhised ja kilpnäärme talitlust need ei mõjuta - seega ei tohiks need ka segada ületalitluse ravi.
2. Kaevuvett analüüsida pole mõtet. Ei usu, et kusagil maailmas oleks kaevuvees nii palju joodi, et esile kutsuda kilpnäärme ületalitlust. Suure tõenäosusega on Teie vanust ja haiguse ägedat algust arvestades tegemist difuusse toksilise struumaga, mis on päriliku eelsoodumusega autoimmuunne haigus.
3. Kuna on tegemist haiguse esimese ägenemisega, kuulute Eesti ravitraditsiooni järgi türeostaatilisele ravile tablettidega (kui just ei ole tegemist hiigelsuure kilpnäärmega). Kuna ületalitlus on korralik, peab ka tabletiannus alguses piisavalt suur olema - anname thyrozoli (see peaks olema Eestis kättesaadav vaste neomercazolele) 30-40mg päevas, nagu Te ka praegu võtate. Perearsti poolt algselt korraldatud 10mg päevas oli kindlasti lihtsalt liiga vähe. Ravi kestab keskmiselt 12 (jah, mõnikord ka 18) kuud. Radiojoodravi võimalusi hakkame arutama, kui selle aja jooksul ületalitlus ei möödu (paremaks läheb kindlasti, kuid tablette pole võimalik päriselt ära jätta).
4. Suitsetamisest tuleks loobuda, et vähendada diffuusse toksilise struumaga kaasneda võivat silmakahjustuse riski (eksoftalm ehk punnsilmsus).
5. Rasestuda ei ole soovitav, kuna Te pole hetkel päris terve ja vajate ravimeid. Otseselt loodet kahjustav on kilpnäärme ületalitlus väga harva, kuigi kilpnäärmevastased antikehad läbivad platsentaarbarjääri ja päriselt välistada ka lootel tekkivat ületalitlust ei saa. Kahjuks läbivad platsenaarbarjääri ka ületalitluse ravimid (propüültiouratsiil küll vähem kui neomercazole). Ka neil ei ole otseselt lootetoksilist toimet, kuid harvadel üksikjuhtumitel on siiski väärarenguid kirjeldatud. Soovitan mainida oma arstile soovi lähiaastatel rasestuda ja sel juhul on võib-olla tõepoolest mõttekas kiiremini lõikuse või radiojoodravi kasuks otsustada.
6. Suhkur ja kofeiin kilpnäärme talitlushäiretes rolli ei mängi. Liigtarbimine pole muidugi tervislik, kuid piiratud koguses need hetkel asja halvemaks ei tee.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.