kilpnaarme alatalitus 05.05.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 26 a ja arst avastas vereproovi kaudu, et mul on kilpnaarme alatalitus - yks punkt oli alla normaalse ja nyyd votan Thyrax tablette. Perekonnas meil seda haigust esinenud ei ole. Viimasel visiidil, ytles arst, et pean neid elulopuni votma???Kuna elan valismaal, siis tekitab see minus kysimusi, et yks punkt ainult alla ja tablette elu lopuni? Ja kuidas see mojub rasedusele ja beebile? - sooviks lahiajal rasestuda! Ette tanades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui Teil on kilpnäärme alatalitlus, peate asendusraviks määratud L-türoksiini võtma tõepoolest kogu elu, elage siis kodu-või välismaal. See ei ole ravi, mis kilpnäärme terveks teeb, vaid lihtsalt asendus puuduvale hormoonile, mida kilpnääre enam piisavalt ei tooda. Kui ravi ära jätate, kujuneb hormoonivaegus kõigi oma kliiniliste avaldustega ja üheks selliseks on menstruaalsükli häired ja viljatus. Kui ka peaksite alatalitluse foonil rasestuma, on olemas oht loote üsasisele kahjustusele. Seega enne, kui planeerite perekonna juurdekasvu, peavad kilpnäärmehormoonid olema kontrollitud ja korras.
Kui aga kahtlete diagnoosi õigsuses, küsige nn. teist arvamust mõnelt tunnustatud endokrinoloogilt kas Eestis või oma asukohariigis. See ei ole usaldamatus, vaid tavapraktika ja keegi ei solvu. Sel juhul aga peate kogu ravidokumentatsiooniga arsti vastuvõtule minema. Meili teel seda teha ei saa.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.