Kolloidsõlmed kilpnäärmes 05.02.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! 2011 eemaldati üksik kilpnäärmesõlm 4 x 2,2cm. Tehti ka tsütoloogiline uuring, kus selgus, et sõlm oli healoomuline. Siiski ütles kirurg, et parem oli see eemaldada.

Nüüd märkasin 2022 sept, et kilpnäärme peal taas näha kõrgem koht. Selgus, et mōlemas sagaras kolloidsõlmed.

Parem 1,4 x 2 x 4cm
Vasak 2 x 2,6 x 3,8cm

Arsti poolt tehti ka punktuur. Vastuseks sain, et ohtlik see ei ole, aga digiloost loen välja hoopis, et “materjal i hulk ei ole piisav diagnoosiks”.

Kilpnääre ravi ei ole seni vajanud. Muid terviseprobleeme ei ole.

Küsimused
1) kas peaks laskma uue punktuuri teha?
2) kas nii suuri sõlmi ei peaks laskma eemaldada?
3) kas kahe sellise sõlme eemaldamine tuleks üldse kōne alla vōi vōetaks siis juba kogu kilpnääre?
4) esimese raseduse ajal tehti ultraheli, aga seal midagi välja ei tulnud ja kõik oli korras (2019 juuni). Kas on vōimalik, et raseduse hormoonide muutus nö vōimendab nende tsüstide kasvu? Planeerin varsti teist last ja on seoses sellega hirm, et need kasvavad veel/ muutuvad ohtlikuks/ pean laskma terve kilpnaarme eemaldada.

Aitäh!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ma ei saa Teie poolt esitatud andmetest päris selget sotti, kas parem 1,4x2x4cm ja vasak 2x2x3,8cm on kilpnäärme sagarate või konkreetselt sõlmede mõõdud. Kui kilpnäärme sagarate, siis pole kilpnääre kuigivõrd suurenenud ja kolloidsõlmede pärast pole vähemalt esialgu küll põhjust muret tunda. Kui need on siiski konkreetsete sõlmede mõõdud - üks ühes, teine teises sagaras - on tõepoolest tegemist kiiresti kasvavate sõlmedega (2019a. sõlmi ei kirjeldatud) ja Teid ootab lähiaastatel tõenäoliselt kilpnäärme eemaldamise operatsioon. Ükshaaval pole sõlmelisi muutusi kilpnäärmest enam mõtet noppida, sest nagu näha on, tekivad peagi uued. Sõlmed ei ole tõenäoliselt pahaloomulised - kuigi punktsioonil ei saadud piisavalt materjali, hindavad radioloogid ultrahelileiu alusel sõlmede pahaloomulisuse riski üsna usaldusväärselt. Raseduse ajal võib kilpnääre suureneda, sest organismi vajadus kilpnäärme hormooni järele suureneb. Kas see toob kaasa ka sõlmede suurenemise, ei oska ennustada. Olemasolevad healoomulised sõlmed raseduse ajal pahaloomuliseks ei muutu.
Soovitan edaspidise ravitaktika osas oma arstiga nõu pidada ja talle ka rasestumise soovist teada anda. Teie arst tunneb Teie haiguslugu ja saab aidata leida mõistliku lahenduse.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.