Kas vajalik arstivahetus? 09.11.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Endokrinoloog kirjutas mulle retsepti prolaktiini alandamiseks.
Rohu võtmisest tekkisid südamepiirkoda valud ja hingamine muutus ebaühtlaseks.

Jätsin rohu võtmise katki ja panin arstile uuesti aja. Esimene küsimus arstilt oli, et mis rohtu ma võtan? Ma jäin tummaks, kas arst siis ei tea, mis rohu ta mulle kirjutas?

Kuigi olen arstile korduvalt öelnud, et tarvitan psühhoosiravimit Solian, siis ikkagi sain rohu, kus oli kirjutatud, et ärge võtke seda ravimit, kui teil on psühhoos.

Kas peaksin arsti vahetama?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Psühhoosi all, mille esinemisel prolaktiini taset vähendavat ravimit (tõenäoliselt bromokriptiin) võtta ei ole soovitav, mõeldakse ikka ägedat psühhoosi, mitte kroonilist psühhiaatrilist haigust. Sageli põhjustavad just psühhiaatrilised ravimid prolaktiini taseme tõusu ja nendega koos ongi mõnikord vaja ka prolaktiini langetavat ravimit võtta.
Arstil, kelle vastuvõtul käisite, on tõenäoliselt kümneid kõrge prolaktiiniga patsiente ja sadu teisi. Ta ei pruugi lihtsalt mäletada peast kõikidele ordineeritud ravi. Teine põhjus patsiendilt endalt küsida on ravisoostumuse selgitamine. Üks asi on ravi, mida arst on korraldanud, sageli hoopis teine asi see, kuidas patsient seda ravimit võtab (või kas üldse võtab). Arvan, et arsti vahetamiseks pole mingit põhjust - lihtsalt veidi enam mõistmist ja empaatiat.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.