TSH normaliseerumine 19.06.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 34a naine.
Selle aasta veebruaris avastati mul kilpnäärme ületalitlus, diagnoos - tür(e)otoksikoos difuusse struumaga.
UH on kilpnäärmest tehtud - kogumaht 22,8 ml. Struktuur ebaühtlane, kummaski sagaras mitmeid väikseid innhomogeenseid hüpoehhogeenseid koldeid paremal 5-6mm, vasakul 7-8mm piires.
Arsti sõnul ei pea nende pärast muretsema. Kas palju väikesi koldeid kilpnäärmes on siis tähtsusetu?

Veebruaris oli ft3 12 ja ft4 43,1. Nüüseks on tänu ravile Tiotiliga ft3 3,09 ja ft4 11,2.
TSH tase on muutunud järgnevalt: 13.02 - 0,013; 1.03 - 0,016; 15.03 - 0,15; 2.04 - 0,014; 9.05 - 0,026 ja 18.06 - 0,025.
Ma tean, et TSH tase muutub aeglasemalt. Tahtsin küsida ka teie arvamust, et kas selline tempo on normaalne? Hetkel olen Tiotili võtnud u 4 kuud ja TSH näit on ju üsna vähe muutunud.

Tiotili pean nüüd võtma 0,5tbl päevas. Arst ei taha üle ravida, sest kardab, et siis võib kilpnääre veel suureneda. Uued analüüsid annan augusti lõpus. sinna vahele jääb u 2 kuud. Kui ka tekib üleravimine, kas siis kilpnääre võib juba paari kuu jooksul suurenema hakata?

Tänud vastuste eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Usaldage oma arsti! Teie ravis on kõik reeglipärane ja muretsemiseks pole põhjust. Ultraheliuuringu leid on väge tüüpiline autoimmuunsele kilpnäärmehaigusele ja midagi muud sealt otsida pole põhjust. Kilpnäärme mahu suurenemine on vähene, "kolded" kliinilist tähendust ei oma. Kaks kolmest hormoonnäitajast on raviga normaliseerunud. TSH langus on mõõdukas ja näitab, et türeostaatilist ravi peab esialgu veel jätkama. Enesetunne peaks olema juba korras. Nn. üleravimise ees pole samuti põhjust suurt hirmu tunda. Käite ju regulaarselt (kord kuus) analüüse tegemas ja olulist üleravimist tekkida ei saa. Kilpnääre võib hakata suurenema, kui ravitekkeline alatalitlus kestab pikemat aega.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.