Kilpnäärme alatalitlus ja kaalu langetamine 10.09.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul on selline mure, et hakkasin kaalus juurde võtma ja poole aastaga tuli ligi 20 kg juurde. Mul avastati, et TSH näitab 5,2. Olen olnud jälgimisel, varem oli ka üle 6 natukene, nüüd langes. Ravi mulle peale ei panda. Sain ainult kõhukinnisuse vastu Duphalaci ja Figura 1 teed. Minu põhimure on aga selles, et ma olen nii noor. Olin enne väga peenike, tahaksin nüüd uuesti kaalu langetada, jooksen, toitun tervislikult. Kuid kas see 5,2 tase ei mõjuta mu kaalulangust? Seessuhtes, et kui toitun tervislikult ja teen sporti, siis kaal langeb kenasti? Kunagi oli mul ainevahetus täiesti super ja kõik oli korras. Järsku asjad muutusid. Ma tahaks väga oma kaalu tagasi saada. Arst pole mulle muud selle

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kuna olete noor viljakas eas naine, peavad Teie kilpnäärmehormoonid olema korras. TSH 5-6 mIU/l on veidi üle normi ja viitab kroonilisele autoimmuunsele türeoidiidile. Viimase kindlakstegemiseks on vajalik määrata antikehade tiiter (TPO) ja kuna TSH pole päris korras, oleks vähemalt ühel korral mõistlik määrata ka teised kilpnäärmehormoonid FT4 ja FT3. Kui perearst seda ei tee, paluge suunamist endokrinoloogi vastuvõtule.
Kui kinnitub kroonilise autoimmuunse türeoidiidi diagnoos (TPO tiiter normist kõrgem), tuleks ka minimaalse TSH tõusu korral arvestades Teie vanust korraldada asendusravi L-türoksiiniga. Kuivõrd see Teie kaalu muudab, näitab elu. 20kg-ne kaalutõus ei ole kindlasti tingitud üksnes minimaalsest kilpnäärme alatalitlusest ja nii ei saa ka kaalu langetamisel ainult L-türoksiinile lootma jääda. Püüdke analüüsida, millal ja mis asjaoludel kaalutõus tekkis. Kas põhjuseks võis olla elukohavahetus (näiteks maalt linna õppima minek vms.), kontratseptiivide kasutamine, suur stress, mida söömisega püüate leevendada või pärilik eelsoodumus (perekonnas on palju tüsedaid naisi). Tervislik toitumine ja sportlik eluviis ei tule kindlasti kahjuks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.