Rasvumine 30.10.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 152cm pikk ja kaalun 103 kilo. Ülekaaluline olen olnud lapsest peale, suuremad kaalust juurdevõtmise ajad on olnu peale laste sünnitamist (15kg) , kliimaksi perioodil ja millegi pärast paari viimase aastaga olen juurde võtnud veel 10 kilo. Oma elus olen proovinud igasuguseid dieetisid ja nälgimisi, olen käinud kaalujälgijates, enamasti tulutult. Nüüd aga olen sellises olukorras, et vererõhk on 180/110( kusjuures vererõhu tablette tarvitan juba peaaegu aasta), lisaks on nüüd põlved läbi, ma ei räägigi kiiremast kõndimisest või trepist käimisest, see on piin. Olen otsustanud jälle hakata dieeti pidama, et aga dieediga saada 50 kilo maha, selleks kulub vist normaalselt 2-3 aastat. Kahtlen, kas ma sellise kehakaaluga enam üldse elan 3 aastat. Füüsiline liikumine on häiritud ka põlvede valu tõttu. Mida teha? Lugesin ühest tervise ajakirjast, et on olemas selliseid tablette, mis aitaksid lisaks dieedile kaalu langetada. perearstiga konsulteerisin, vastus oli aga pigem selline, et ise oled paksuks sõõnud, tuleb ise ka alla saada. Kord elus, arvan nii 30 aastat tagasi olin sama probleemiga Tartus struuma haiglas, ega enam täpselt ei mäleta ag midagi nagu kilpnäärme alatalitusega oli tegu. Arsti viimased sõnad olid, et nälgida ei tohi, ka petist võib paksuks minna. See selleks. Kuidas ikkagi toimida ja kas on olemas mingisuguseid ravimeid, mis aitaksid kaalu langetada. Vanust on mul 61. Kust leida sellist arsti,kellega konsulteerida. Maakondades on tavaliselt üks arst ja kui sellega klappi ei ole, siis ongi kõik.
Tänan.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie pikkust ja kaalu arvestades on Teil tõeline rasvtõbi. Kui noores eas tundus see rohkem iluveana, on nüüd käes selle tõve ebameeldivad tulemused - kõrge vererõhk, liigesvaevused, südame-ja hingamispuudulikkus. Võitluses oma ülekaaluga olete veidi hiljaks jäänud, kuid parem siiski hilja kui mitte kunagi... Nüüd on ka selge, et kaalu langetamine on Teie jaoks elu ja surma küsimus.
Kehakaalu langetamine pole võimalik ilma dieedita. Kusjuures dieet pole mitte "ära proovimiseks" (kui 3 kuuga 10kg kaalus maha ei võta, siis dieeti enam ei pea), vaid eluviisiks, mida harrastate nüüdsest peale iga päev elu lõpuni. Nälgida ei jaksa pikalt keegi, seega nälgimine siin ei aita. Teie ööpäevane kaloraaz ei tohi ületada 1500-1600kcal. Sellest saab kõhu täis küll.
Sööma peate vähemalt 4 korda päevas. Loobuda tuleb magusast ja rasvasest. Kui olete kaalujälgijates käinud, otsige välja nende menüüd, need õpetavad kaloreid lugema. Mõned lihtsad reeglid:
1. Kui janu, jooge vett (mitte mahla, morssi, piima või õlut)
2. Piimatooteid võib süüa, kuid need olgu lahjad. Piima ostke poest, ärge jooge pastöriseerimata rasvast maapiima!
3. Hommikusöögiks olgu puder (tatar, kruup, hirss, kaerahelbed, neljavilja-). Unustage manna ja riisipuder, samuti kartulipuder.
4. Lõunaks sööge suppi (puljong ärgu olgu rasvane)!
5. Õhtusöögiks lahja kohupiim, salat ja võileib.
6. Vahesöökideks eestimaised õunad.
7. Pirukad (isegi soolased) ja koogid - eriti kodus küpsetatud - jätke lastele ja lastelastele.
Teie eas ja Teie tervise juures on kehakaalu kiire langetamine võimatu. Seega 10-15kg aastas on väga hea tulemus. Kui kasvõi niigipalju suudate maha võtta, paranevad enesetunne ja tervis oluliselt, ning olete mõned head aastad endale juurde võitnud.
Ravimid kehakaalu langetamiseks on olemas, kuid nad maksavad palju (1 kuu pikkune ravi u.1000 krooni) ja ilma samaaegselt dieeti pidamata on nende võtmine kasutu. Kilpnäärme talitlust võiks igaks juhuks kontrollida (seda saab teha ka perearst), kuid Teie kaaluprobleemid sellest tõenäoliselt põhjustatud ei ole. Kilpnäärme alatalitluse puhul võib küll kaalus juurde võtta, kuid sellist rasvtõbe nagu Teil, alatalitlus ei põhjusta.
Edu soovides,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Kas mul on autoimmuune hepatiit kui Triglütseriide on 724mg/dl ning olen 2 astme Diabeetik?


Kas mul on autoimmuune hepatiit kui Triglütseriide on 724mg/dl ning olen 2 astme Diabeetik?
Kuidas saada normi NTFE Triglütseriidid halb kolesterool? Raviks on määratud Atorvastatini tabletid ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kas Teil on autoimmuunne hepatiit või mõni muu hepatiit või üldse maks haige, teeb kindlaks gastroenteroloog (mao-soolearst). Triglütseriidide kõrge tase iseenesest veel maksahaigusele ei viita. ...

Loe edasi

Tserebraalne rasvumine

Millised väljavaated on tserebraalse rasvumisega (entsefaliidijärgne ajukahjustus) inimesel, kelle KMI on 54, saavutada normaalkaal?

Madalakaloriline dieet (1300-1400 kcal päevas) ei ole erilisi ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Väljavaated on kesised. Soovitan uurida bariaatrilise lõikuse (maovähenduslõikuse) võimalusi. Selliseid lõikusi tehakse nii kõigis Tallinna haiglates, TÜK-is kui minu teada ka Pärnu Haiglas.
Loe edasi

Kas kilpnäärme probleem?

Tere! Olen suur, 145 kg inimene. Günekoloogil käies avastati piisavalt suur müoom, mida soovitati lõigata. Hirmust rääkisin, et mul pidev stress juba aastaid, nüüd viimasel ajal enam üldse ei saa, kui ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Teie probleemiks ei ole kilpnääre, vaid rasvumine. Kilpnäärmehormoonid on täiesti korras ja mingit ravi Teie kilpnääre ei vaja. Nii veresuhkru tõus, kõrge vererõhk, kui ka vedeliku kogunemine ...

Loe edasi

Kilpnäärme alatalitlus

Mul on kilpnäärme alatalitlus. Ja söön thyroksin ravimit 2,25 ja ma ei saa kaalu kukkuma. Nüüd küsin ma, et kas müügil teist ravimit? Ja kui on, siis kui palju see maksab?
Aitäh

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kahjuks olete Te millestki väga valesti aru saanud. L-türoksiin ei ole kaalulangetaja. See, et L-türoksiini annus, mis normaliseerib Teie kilpnäärmehormoonid, kaalule ei mõju, näitab ainult, ...

Loe edasi

Rasvumine.

Olen 19 aastane tüdruk. Paar aastat tagasi oli kehakaal normis nyyd olen juurde võtt ligi 30 kilo ning olen proovinud erinevadi dieete, harjutusi, treeninguid midagi ei aita. Kaalun praegu ligi 100kilo:S ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Soovitan pöörduda oma murega kõigepealt perearsti poole. 30kg paari aastaga juurde võtta on tõepoolest palju ja tervisekontroll on igati mõistlik. Kindlasti kontrollib perearst ka Teie veresuhkrut ...

Loe edasi

TUGEV RASVUMINE!

OLEN 23.AASTANE 173CM JA KAALUN 122KG. PÜÜAN MITTE SÜÜA PÄRAST KUUT ÕHTUL AGA EI MIDAGI TOIMU.
KAS TE OLEKS NII HEA JA KIRJUTAKITE MULLE MINGI DIEEDI!OTSUSTASIN HAKATA KÄIMA KA KEPIKÕNNIL.

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Kahjuks jääb toitumisnõustamiseks pelgalt kaalu- ja pikkusnumbrist väheseks. Kutsuksin teid siinkohal ikka vastuvõtule, et saada pisut enam aimu, mis põhjustel kaal on selliseks tõusnud (tel: ...

Loe edasi

rasvumine

Olen 39, N. Kehakaalu indeks on 51. Mulle on endokrinoloogi poolt pandud diagnoos hüpotalaamiline rasvumine. Kas on kuidagi võimalik kaalu alandada?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kaalu alandamiseks on mitu võimalust:
1. Madalakaloriline dieet
2. Isu pärssivad (reduktiil) või rasvade imendumist takistavad (xenical) ravimid
3. Füsioloogilise lahusega ...

Loe edasi

Rasvumine

Minu sõbrannal on 9.aastane tütar, kes kaalub ligi 70 kg. Samas see tüdruk teeb koolis sporti (jookseb, hüppab), tantsib, talvel suusatab, suvel ujub. Mida teha, kelle poole pöörduda?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kena, et muretsete sõbranna lapse pärast. Pöörduda tuleks ikkagi perearstile, kes vajadusel suunab edasi lasteendokrinoloogile.
Tervitades,
...

Loe edasi

ülekaal

Milliseid ravimeid võib endogrinoloog välja kirjutada naisele,kelle ülekaal (30kg)tekkis pärast kahte sünnitust.Ja kui efektiivsed need ravimid on?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tõenäoliselt ei kirjuta endokrinoloog esialgu välja mingeid ravimeid, vaid teeb uuringud võimaliku endokriinse rasvumise välistamiseks. Kui selgub, et rasvumine pole tingitud haigusest, vaid ...

Loe edasi

sõlmiline kilpnääre ja rasvumine

Tere! Tegin kehakaalu testi ja sain kohutava tulemuse (rasvumine). Sõlmiline kilpnääre aastaid. Ülekaal samuti aastaid. Kas ma võiksin hakata kasutama Xenical või Xendos ravimit? Tänan vastuse eest.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tõenäoliselt pole Teie ülekaalulisusel ja kilpnäärme sõlmelisusel mingit põhjuslikku seost. Kilpnääre võib põhjustada kaalutõusu üksnes alatalitluse korral ja sedagi mõõdukalt. Kui kilpnäärmehormoonid ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: