Kilpnäärme proovid 16.11.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 35aastane naine ja peale kilpnäärme opi on proovi tulemused TSH - 4,07, fT3 - 4,0, fT4 16,5, TPO - 373,00. Sooviks teada, kas need on normaalsed või on tegu alatalitlusega. Perearsi arvates on mul alatalitlus. Enne opi olid proovid korras, üks kilpnäärmest eemaldati, kuna seal oli stuuma 4*6 cm ja üks lünfisõlm eemaltati ka. Kas oskate öelda, miks on vajalik kilpnäärme opi puhul eemaldada lünfisõlm. Operatsioonist on möödas 20 päeva, kas on ka võimalik, et kilpnäärme töö ei ole veel korralikult taastunud. Ja kui on alatalitlus, kas see võib ka veel normaliseeruda või peab selle probleemi korral eluaeg tablette sööma. Väga palju olen lugenud selle kohta, et kilpnäärme alatalitlusega kaasneb ka kaalu tõus, kuidas sellega on. Naiste jaok on see päris hell teema, kas oleks endal võimalik midagi teha, et seedimine korras seisaks, kuigi on kilpnäärme alatalitlus.
Vastust ootama jäädes,
Malle

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Esimesete lõikusjärgsete analüüside järgi Teil veel asendusravi vajavat alatalitlust ei ole. Küll näitab kõrge TPO antikehade tiiter, et tegemist on kroonilise autoimmuunse türeoidiidiga ja peale kilpnäärme ühe sagara eemaldamist on küllalt suur risk, et edaspidi tõepoolest alatalitlus võib tekkida. Tuleb kord aastas kindlasti kontrollil käia.
Miks lõikuse käigus lümfisõlm eemaldati, peaks küsima Teid opereerinud kirurgi käest. Võimalik, et oli kahtlus pahaloomulisusele ja suurenenud lümfisõlm tundus kahtlane. Praeguseks on histoloogia (koeuuringu) vastus kindlasti teada ja tõenäoliselt pahaloomulisus välistatud.
Kaalutõusust niipalju, et kilpnäärme alatalitluse adekvaatsel kompenseerimisel sünteetilise kilpnäärmehormooniga ei tohiks oluliset kaalutõusu tekkida. Esialgu Teil siiski veel alatalitlust ei ole ja kaalu pärast muretseda ei maksa.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.