Neerupealiste puudulikkuse kahtlus 10.05.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Paluksin teavet ja Teie arvamust neerupealiste puudulikkuse kahtluse kohta.
Iseloomulik on krooniline väsimus, depressiivsus, madal vererõhk (ei esine naha tumenemist), aga on aastate pikkused seedetrakti vaevused (gastroentroloogiselt kontrollitud, diagn. pandud ärritunud soole sündroom?). Kortisool alumises piiris, NA 137, CA 2.06. Tahaksin teada, kuidas tehakse nn. stimulatsioonitest? Kas midagi manustatakse?
Mida teha olukorras, kui aastaid neerupealiste hormooni näitaja alumistes piirides, aga vaevused pikaajalised ja rasked!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kroonilise neerupealiste puudulikkuse diagnoosimisel pole niivõrd oluline kortisooli, kuivõrd AKTH (hüpofüüsi eessagarast pärinev neerupealite koore stimulaatorhormoon) tase. Diagnoosi võib välja panna ka täiesti normaalse kortisooli väärtuse foonil, kui AKTH on oluliselt tõusnud ja neerupealiste vastased antikehad kõrges tiitris positiivsed. Ebaselgetel juhtudel tehakse loomulikult ka stimulatsioni test Synacteniga (sünteelilise AKTH-ga).
Kõige tähtsamaks ja ainsaks spetsiifiliseks kroonilise neerupealiste puudulikkusele viitavaks sümptomiks on naha hüperpigmentatsioon - nahk omandab inetu ebaühtlaselt kollakaspruuni varjundi, ka riietega kaetud kehapiirkondades, lisaks muutuvad eriti tumedaks sõrme- ja küünarnukid, kohad, kus nahka hõõrub püksikumm või rinnahoidja paelad. Kas ka Teil on sellised nahamuutused? Krooniline väsimus, depressioon ja ka seedetrakti vaevused ei ole enamasti neerupealiste puudulikkusega seotud - viimane on ikkagi väga harvaesinev haigus, eelpoolnimetatud vaevused aga väga sagedased.
Arutage oma probleemi perearstiga, võib-olla oleks mõistlik koos kortisooliga vähemalt ühel korral ka AKTH määrata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.