Vereproovid ja analüüsid 14.02.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Paluksin teie arvamust minu haigusloole.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Esitatud andmete alusel on raske midagi asjalikku soovitada. Vaevuste osas tõuseb esile koormustaluvuse langus ja südamepekslemine. Endokriinhaigus, mis võiks selliseid vaevusi põhjustada on kilpnäärme ületalitlus, kuid oletan, et vastavad analüüsid on Teile tehtud ja kilpnäärme talitlust kontrollitud.
Omaette teema on hüpoglükeemiad. Kui Te ei ole diabeetik, kes saab ravi insuliini või sulfonüüluurea preparaatidega, siis on veresuhkru langus hüpoglükeemia tasemele üliharv nähtus. Mittediabeetiku jaoks peaks hüpoglükeemia korral veresuhkur olema alla 3,1 mmol/l ja soovitavalt mõõdetuna veeniverest, sest glükomeeter on madalate veresuhkrute osas äärmiselt ebatäpne riist. Kui tegemist on tõepoolest insuliini liiast tingitud hüpoglükeemiatega mittediabeetikul, siis tavaliselt probleem ei lahene ka mitte dieedi korrigeerimisega, vaid süveneb tasapisi, kuna põhjuseks on kõhunäärme insuliini tootev kasvaja, mis tasapisi kasvab suuremaks. Igaks juhuks võiks soovitada kontrollida ka neerupealiste talitlust neerupealiste puudulikkuse välistamiseks, mis võib põhjustada väsimust ja koormustaluvuse langust ja mille puhul ka veresuhkrud võivad olla suhteliselt madalad. Samas on neerupealiste puudulikkusele iseloomulik vererõhu langus, mitte tõus.
Kui kilpnäärme ja neerupealiste talitlus on korras, peaks olukorda aitama selgust tuua koormustest, mille käigus koormustaluvuse langus, südametegevuse ülemäärane kiirenemine ja ka vererõhu tõus peaksid selgelt näha olema.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.