GTT järgne halb enesetunne / Diabeet 06.04.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Korralise tervisekontrolli käigus avastati kõrge veresuhkru näit: glükoos paastuveres 7,3 ja glükohemoglobiin 6,5%. Varasemad näitajad on alati normis olnud. Perearstikeskuses tehti 5 päeva tagasi glükoosi taluvuse test, näitajad järgmised: 0 h 7,4; 1 h 16; 2 h 7,3. Perearsti diagnoos pärast GTTd on diabeet, mingeid soovitusi ei järgnenud. Endokrinoloogi juurde pääsemist alles ootan. Testipäeva õhtust saadik on enesetunne halvenenud: iga söögikorra järel hakkab kõrvades kohisema, kõrvad lähevad lukku, tekib nõrkus ja pearinglus, sagenenud on peavalud, silmanägemine hägune ja keskendumisvõime tuntavalt vähenenud.
Ehk oskate öelda, kas selline enesetunde halvenemine on tingitud glükoositestist (varem pole selliseid sümptomeid esinenud) ja mida selle parandamiseks teha?
Ette tänades.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Glükoositestist selline enesetunde muutus küll tingitud ei ole. Tegelikult reageeris Teie kõhunääre glükoosikoormusele päris tublilt - 2t peale koormust oli veresuhkur madalam, kui tühja kõhuga. Suhkurtõbi on Teil aga sellegipoolest ja seda just normist kõrgemate tühjakõhu veresuhkrute alusel. Vajalik on alustada koheselt magusavaba dieeti ja perearst võiks määrata Teile ka veresuhkrut langetavad tabletid - metformiin 850mg 2 korda päevas peale sööki. Perearstilt saate ka glükomeetri, millega saate ise veresuhkrut kontrollida. Endokrinoloogi juurde ei ole Teil esialgu tarvis üldse minna, sest insuliinraviks ei näe ma küll mingit vajadust.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.