1. tüübi diabeet ja sujuv tervise halvenemine 06.01.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, kaheksa aastat tagasi algasid väga tugevad kõhuvalud, millele järgnes kõhulahtisus. Pool aastat hiljem lisandus väga inetu villine lööve, mis tekkis peale naha ärritamist (nt: kerge põrutus, nühkimine). Villine lööve kadus u 0.5 tunniga, lööve oli ikka väga hirmus, teinekord tulid terve cm väljaulatuvad lahmakad, millel villid. Ka juuksed hakkasid väga rasvaseks minema (mitte natuke, vaid palju, kahe päevaga oli nagu pool purki juuksegeeli oleks peas). Kulmud hakkasid tugevalt sügelema ja kratsides tuli palju puru. Läksin suhkruarsti juurde (isa diabeetik), ühekordne proov oli 7.6 mmol/l, millest ei arvatud midagi.). Käisin vahepeal ka teiste arstide juures ja tolku pole midagi olnud. (Tehti mõned analüüsid, mis ei näidanud midagi). Paar aastat hiljem muutusin töövöimetuks ja kolm aastat hiljem ütles tervis päris ülesse ja läksin kiirabisse. Veresuhkur oli 55mmol ja verehape 13.5! Diagnoositi diabeet 1 ja anti insuliinravi! Poole aastaga sain keskmise veresuhkru 5.9 peale (labori test). Veresuhkur seisab siiani 5-7 vahel, kuid tervis ikka veel halb. Möödunud veel 1 aasta ja diagnoositud juurde soolte ärritussündroom. Praegused probleemid siis ikka kõhuvalu, aeg-ajalt kõrvetav südamevalu, mille peale vasak käsi aegajalt tuimaks ja valusaks muutub. Pilt vahel virvendab. Jalgades krambid. Võtsin 30kg alla pool aastat enne diabeedi diagnoosi, kuid nüüdseks 1.5a hiljem pole ühtegi kilo uuesti juurde võtnud. Söömises viga pole.Olen hea isuga ja jooja ega suitsetaja pole kunagi olnud.
Eelnevad probleemid püsivad ja peale diabeedi kompenseerimist tervis eriti paremaks pole läinud. Esialgu süstisin 3x18+20pikk, hiljem oli perioode, kus ei saanud kuu aega absoluutselt süstida, kuna veresuhkur oli ise kogu aeg seal 4-5, hetkel läheb ainult 3x3 lühitoimelist. Uus keskmine suhkur nüüdseks 5.6, mis peaks ideaalne olema. Praegu olen väga nõrk ning jaksan vaevu jalutamas käia. Mis uuringuid võiks veel teha ja mis arstidega konsulteerida või mis Te üldse kogu loost arvate. 1m86 59kg 25a.(neli aastat varem 1m88 96kg. Lihaseline, ülekaalu pole kunagi olnud)

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Insuliinsõltuv suhkurtõbi on Teil tõenäoliselt olemas, praegu 1,5 aastat peale diagnoosimist nn. mesinädalate staadiumis, kus insuliinivajadus on väike ja hea kompensatsioon kergelt saavutatav. Kas lisaks diabeedile on ka teisi terviseprobleeme või on suhkurtõbi lihtsalt osa kogu organismi haaravast haigusprotsessist, on Teie kirja põhjal küll võimatu arvata. Soovitan oma tervisemuresid ikka oma raviarstiga arutada, insuliini süstiva diabeetikuna olete jälgimisel endokrinoloogi juures ja see erialapetsialist peaks diabeedist ja sellega kaasneda võivatest probleemidest küll kõike teadma. Mõned võimalikud küsimused:
1. Kas on tõestatud teie suhkurtõve autoimmuunne olemus?
2. Kas Teil võiks esineda autoimmuunset kilpnäärme, neerupealiste või muud autoimmuunset haigust?
3. Kas Teid on uuritud tsöliaakia suhtes?
4. Mida arvab gastroenteroloog (mao-soolearst)? jne.jne.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.