Cushingi sündroom? 13.03.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, olen 32 aastane naine kellel on olnud 2 raseduse katkemist 22 ja 13ndal nädalal.Rasestusin serophenega teise tsükli jooksul. Raseduste vahe oli 8 aastat ja rasedused kulgesid normaalselt kuni katkemiseni. Suurenenud oli seksuaalne tundlikkus ja tekkisid iseeneslikud orgasmid mille tagajärjel emaka kokkutõmbed ühel hetkel ei lõppenud.Põen kilpnäärme alatalitust, aga kontrolli all (Lthyroxine 50 1 *päevas), PCOS-i ja rasedusega on kaasnenud nö eeldiabeet indeksiga maksimum 7. Võtan metformiini juba umbes aasta 1* 500mg päevas. Mul on väga hea endokrinoloog dr Jakovleva aga tahaks teada ka Teie arvamust. Arsti juurde minekuni on veel aega, aga lisaks suhkru ja kilpnäärme analüüsidele oli mul saatekiri ka 17-ohp hormoonile. Testosteroonitase on olnud kõrgem ja ka klipnäärme antikehad (vist oli indeksiga 36) Olen 169 cm ja 90 kg vaatamata tervislikule toitumisele. Mul on tugev karvakasv reitel, kätel, tuharatel, näol, rinnal, kõhul, mehelikum kehaehitus ja madalam hääl kui olema peaks, lisaks hiigelsuur kõht mis sissetõmmates on 90 cm ja vabas olekus 110 cm, ümar nägu....niipalju kui ise olen uurinud oma seisundi kohta olen leidnud viiteid Cushingi sündroomile, ei taha ennast küll ära hirmutada aga kas see sellise kirjelduse puhul on võimalik? Mul pole küll juuste väljalangemist, striiasid ega luude kõhetumist aga ikkagi...kas see on kuidagi ravitav . Mida ma saaks ise enda seisundi parandamiseks teha peale üritamise kaalu langetada. Alkoholi ei tarvi üldse ega ka suitseta. Selle suure kõhu pärast on hirm, sest see ei ole tekkinud liigse söömise tagajärjel. Tänud ette vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Dr. Jakovlev andis Teile saatekirja 17-OHP määramiseks, et välistada kongenitaalset adrenaalset hüperplaasiat s.t. ühte suhteliselt harvaesinevat pärilikku haigust, mille puhul neerupealised toodavad liiga palju androgeense aktiivsusega (meessuguhormoonide taolise toimega) aineid. Naise organismis on meessuguhormoonide allikaks kas munasarjad või neerupealised. Polütsüstiliste ovaariumide sündroomi (PCOS) korral toodetakse suurem osa liigsetest meessuguhormoonidest munasarjades, kongenitaalse adrenaalse hüperplaasia (CAH) korral neerupealistes. Polütsüstiliste ovaariumide sündroomi esineb tunduvalt sagedamini kui kongenitaalset adrenaalset hüperplaasiat.
Cushingi tõve korral on põhiliseks probleemiks glükokortikoidhormoonide liigtootmine neerupealistes. Tõepoolest võib selle haiguse korral ka meesuguhormoonide osakaal naise organismis suureneda, kuid esiplaanil on siiski naha muutused, vererõhu tõus, luude hõrenemine, jäsemete lihaste kõhetumine samaaegselt kehatüve rasvumisega jt. suguhormoonide tasemega mitteseostuvad haigusnähud. Cushingi sündroomi diagnoosimine on suhteliselt lihtne ja selleks määratakse veres kortisooli ja AKTH (adrenokortikotroopse hormooni) sisaldus. Usun, et dr. Jakovlev on seda korduvalt teinud.
Soovitan dr. Jakovleviga oma muredest avameelselt kõnelda, siis saate ka ammendava vastuse.
See, mida oma tervise heaks teha saate, on tervislik toitumine ja piisav liikumine, veresuhkru ja kehakaalu jälgimine.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.