Cushings 29.09.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Küsimus cushings sündroomi kohta. Põhjus, miks ma kahtlustan, et mul vôibolla see on, on rasvapadjad môlemal pool kaela (supraclavicular fat pads). Proovisin selle kohta internetist infot otsida, eesti keeles midagi ei tulnud. Inglise keeles tuli aga, et põhimôtteliselt ainukene põhjus nendele on cushings sündroom. Kirjutasi siis erinevatesse cushings gruppidesse ja lisasin ka pilte. Seal vastasid inimesed (kellel cushings) et neil ka samasugused. Olen mures. Kas tôesti pole ühtegi muud põhjust nendele? Olen teinud kortisoolk verepoovi, see oli korras. 1.5a tagasi tuli suur kaalu tôus 15kg aga see tuli just sellel ajal, kui hakkasin antidepressante vôtma/ olin depressioonis/ ei liikunud ja sôin ebatervislikult. Arvasin, et kaslutôusu pôhjuseks olidki need faktorid. Antidepressante vôtsin umbes 3 kuud ja nendeks oli zoloft. Nüüd aga internetist lugedes teiste lugusid teevad need rasva padjad vàga murelikuks… Mida ma tegema peaksin, et ikkagi kindlalt teada saada kas mul on cuhsings vôi ei? Kas Eestis on môni arst, kes cushings teemal spetsialist? Olen nàidanud paljudele arstidele neid rasvapatju kaelal. Môni on öelnud, et see normaalne. Miks siis inimesed internetis raagivad nagu see oleks kindel màrk cushings sündroomist ja miski muu neid üldse ei tekita ja see pole normaalne. Keda ma siis uskuma peaksin?:(

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Mul on raske kommenteerida lollusi, mida internetis kirjutatakse. Soovitan ka Teil hakata sealt leitud infosse kriitilisemalt suhtuma. Need nn. rasvapadjaksed tekivad kehakaalu suurenemisel ja vedeliku kogunemisel kohevasse rasvkoesse. Kui kaalus 10kg alla võtate, nad tõenäoliselt kaovad. Vanematel naistel jäävad nad sageli ka püsivalt ja mingit seost neerupealiste talitlusega neil ei ole.
Cushingi haigus on potentsiaalne surmatõbi päris tõsiste muutustega, mis organismis aset leiavad. Näiteks vererõhu ja veresuhkru tõus, mille jaoks on vaja eraldi ravi. Või luude hõrenemine, mis põhjustab sagedasi ilma traumadeta tekkivaid luumurde. Reielihased kõhetuvad sedavõrd, et inimene ei saa ilma käte abita tualetipotilt tõusta. Nahk omandab nn. roiskunud liha tooni, mille foonil on näha vähemalt 1cm jämedusi punakaslillasid triipe - striiasid, naha elastsete kiudude rebendeid. Väiksemagi trauma korral tekib rohkelt nahaaluseid verevalandusi. Jne. Jne. Kui Teil esinevad eelnimetatud terviseprobleemid, on kahtlused Cushingi tõve osas põhjendatud ja tuleks pöörduda esmaste analüüside tegemiseks perearsti poole. Kui asi on lihtsalt ülekaalus ja "rasvapadjakestes", olete õnneseen, kellel Cushingi tõbe ei ole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.