Diabeet ja näidud 14.01.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mu suhkrunäidud on 3,5 - 9. Üle 12ne ei hüppa mu shkur kunagi,kuid enne seda olen olnud lohakas suhkruhaige. Ei lugenud süsivesikuid,süstisin tunde järgi ja mõõtsin harva. Tüsistusi veel ei ole ja käin korralistes kontrollides. Olen nende käinud kogu aeg. Kas ehk suudan selle vea,mis tegin,et ei kontrollinud veresuhkrut oma 15 aasta jooksul umbes 5 aastat (puberteet).
Jäin haigeks väga noorelt 3 aastasena ja hetkel olen 18 aastane.
5 - 13 hoolitses ema mu eest. Siis hakkas pihta halb suhtumine minu poolt oma haigusesse. Nüüd üritan kõik teha,et olla eeskujulik suhkruhaige ja pean päevikut. Nii söömis päevikut kui ka veresuhkrute päevikut. Äkki suudan nii,et üldse ei teki tüsistusi. Milline on tõenäosus???

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Olete tubli, et oma tervisest hoolite ja soovin Teile jõudu ja jaksu. Veresuhkru näitajaid parandada pole kunagi hilja ja hea kompensatsiooni nimel tasub tööd teha. Teie organismil on "metaboolne mälu" nii heade kui halbade aegade suhtes ja päriselt ei saa hilisema hea kompensatsiooniga kehvade aastate mõju kustutada. Samas olete alles väga noor ja ees on pikk elu. Praegu ei ole suhkurtõbi Teil veel tüsistunud ja seega on Teie keha suutnud ennast ka kehvades tingimustes aidata. Seda paremini elab keha suhkurtõve hea kompensatsiooni korral.
Päriselt ei saa kahjuks ennustada, millal tüsistused võiksid tekkida ja kui tõsiseks nad kujunevad. Kompensatsiooni parandamisega olete aga teinud kõik endast oleneva, et tüsistustevaba elu kestaks veel pikki aastaid.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.