metformiin 07.10.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Kuna vend on 1. tüübi diabeetik ja ma ise väga ülekaalus (34 a. naine/ 105 kg/ 1,64 m), siis kahtlustasin ka endal seda haigust ja palusin teha arstil vastavad analüüsid. Tühja kõhu veresuhkur oli 5,1 (pole kunagi üle normi olnud, kõige kõrgem näit 5,3 kunagi), samas oli kolme kuu keskmine näit 6,1. Probleemiks on ka kõrge vererõhk ja südamepekslemine (kasutan Enapi ja Isoptini), lisaks ka antidepressant Zolofti. Arst soovitas mulle Metformini, kuid olen pisut mures. Võtan niigi palju ravimeid ja ka metformiinil on oma kõrvaltoimed. Kas saaksin vältida Metformini võtmist, kui kaal langeks? Ilmselt ei suuda ma seda langetada päris normi, kuid ehk 80 kilole. Olen lugenud, et Metformin on soovitatav, kui kolme kuu keskmine näit on üle 6,5. Ma ei taha ise oma ravi üle otsustada, sest usaldan ikkagi arsti, kuid sooviks saada sõltumatut hinnangut. Mida soovitaksite, kui oleksin Teie patsient - kas alustada ravi metformiiniga või püüda ikkagi kaalu langetada ja siis teha 3-4 kuu pärast uus glükohemoglobiini taseme määramise test?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teile tehtud analüüsid ei anna põhjust suhkurtõve diagnoosimiseks ja ravi alustamiseks. Minimaalne veresuhkru tõus on tõenäoliselt seotud Teie ülekaaluga ja kaalulangetamine on väga õige mõte.
Tegelikult ohustab ülekaalulisi 2. tüüpi diabeet ja seda kesk- ja vanemas eas (1. tüüpi diabeet kaaluga ei seostu). Seega ülekaalu säilimisel või suurenemisel võib suhkurtõbi ka Teid kunagi tõesti tabada. Kaalu langetamine 80kg-ni on suurepärane eesmärk ja selle täitmine on parim, mis Te oma tervise heaks teha saate.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.