Insuliinisüst või Metfogamma ? 16.09.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Mind huvitaks Metfogamma 500 võimalikult täielik kirjeldus tema veresuhkrut alandava mehhanismi kohta organismis.
Kuna olen 2.diabeetik ning arst on mulle määranud nii insuliini kui ka eelmainit tabletid , kusjuures on viimased soovituslikult eelistatud, aga eriti veresuhkrut ei alanda ,siis tahaksin enda jaoks selgeks teha kumba ravimit eelistada.On ju tablettidel alati ka kõrvalmõjud. Insuliinisüstid mõjuvad hästi, aga olen 5x olnud koomasselangemise lähedal ja seda tunnet eriti enam ei soovi.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Metfogamma toimeaine on metformiin. Metformiini toimemehhanismiks on kogu organismi, aga eelkõige maksa insuliinitundlikkuse parandamine - seega tugevdab metformiin organismis insuliini toimet ja vähendab glükoosi tootmist maksas. Metformiin langetab veresuhkrut ainult normini ja ülemäärast veresuhkru langust ei põhjusta. Tema peamiseks kõrvaltoimeks on suurenenud soolegaaside moodustumine, eriti ravi alguses. Metformiiniga alustatakse tavapäraselt ravi väikeses annuses 500mg 2 korda päevas ja annust suurendatakse järk-järgult kuni 1000mg 2 korda päevas (peale sööki).
Insuliin on asendusravi insuliini puuduse korral organismis või juhtudel, kui insuliini küll on, kuid see ei suuda organismi insuliinitundetuse tõttu veresuhkrut korras hoida. Insuliini peamine kõrvaltoime ongi veresuhkru langetamine liiga madalale, kui süstime insuliini liiga suures annuses või sööme liiga vähe süsivesikuid. Ka füüsiline koormus, mis kulutab energiat ja parandab insuliinitundlikkust võib hüpoglükeemiale kaasa aidata.
Seega on tegemist kahe väga erinevalt toimiva ravimiga - üks ei asenda teist. Teil tuleb oma raviarstiga tõsiselt nõu pidada, miks Te insuliinravi vajate. Kui aga Teie kõhunääre tõepoolest enam insuliini ei tooda (või toodab vajadusest oluliselt vähem), on insuliin möödapääsmatult vajalik ja seda ei asenda ükski tablett.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.