tsüstid kilpnäärmes 10.12.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Viimased 5-6 aastat on mul kilpnäärmes tsüst, nüüd on juba tekkinud 1 või 2 väikest juurde. Kui ta mind häirima hakkab , lähen arsti juurde ja vedelikku võetakse vähemaks , päris ära pole kunagi kadunud. Peale selle vaevavad mind ebamäärased valud või peaaegu valud südames aga EKG ja muu ei näita midagi, samuti mingid ebamäärased jalavalud ja kõik see kokku ei lase magada.
Inimene, kellel lõigati kilpnäärme tsüst ära, ütles, et tema jalavalud ja muud vaevused kadusid koos sellega. Kas see võis olla kokkusattumus või peaks oma vaevusi hoopis endokrinoloogile kaebama?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnääre, kas tsüstidega või ilma, võib põhjustada kaebusi teiste organite poolt üksnes juhul, kui tekkinud on talitlushäire s.t. tegemist on üle- või alatalitlusega. Kilpnäärme talitlusest annab ülevaate hormoonanalüüs. Kui see on korras, ei saa kilpnäärme tsüstid kuidagi põhjustada häireid südame töös või jalavalusid.
Kui tegemist on suure tsüstiga (üle 3cm läbimõõdus), mis moonutab kaela või nihutab kaelastruktuure, oleks mõttekas see operatiivselt eemaldada. Tühjendamine annab enamasti üksnes ajutist efekti, nagu isegi juba näinud olete.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.