kilpnäärme ala- ja ületalitlus 15.08.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Olen 32 a naine, noorem laps poole aastane. Mul diagnoositi 1995 aastal krooniline kilpnäärme põletik. Sellest tekkis aastate jooksul alatalitlus ja võtsin L-thyroxini. Viimastel aastatel ei ole rohtu võtnud, kuna aastas korra tehtud vereproovis on olnud alatalitlus nii väike, et arstide sõnul rohtu võtma ei pea. Raseduse ajal oli samuti väike alatalitlus, millega tavaolukorras saab niisama elatud, kuid raseduse ajal olevat vaja võtta päevas kõige väiksem kogus L-thyroxini. Mina aga ei võtnud rohtu, sain hoopis homöopaatilisi ravimeid. Vereproov oli selle peale korras. Viimasel raseduskuul tekkis aga kõhulahtisus, mis pole siiani üle läinud. Perearstil tehtud vereproov näitas kilpnäärme ületalitlust (TSH 5,07). Kas krooniline kilpnäärme põletik võib tekitada nii üle- kui alatalitlust? Endokrinoloogile saan kuu aja pärast.
Ette tänades vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Põhimõtteliselt võib krooniline autoimmuunne türeoidiit põhjustada nii üle- kui alatalitlust, kuid Teie viimane hormoonanalüüsi vastus (TSH 5,07) ei viita ületalitlusele, vaid ikka minimaalsele alatalitlusele, mis on Teil olnud varemgi. Seega pole Teie kilpnäärme talitlus muutunud.
Kõhulahtisusel kilpnäärmehaigusega seos puudub ja selle põhjuseid tuleb uurida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.