taimeõli kasutamine diabeedi korral 09.07.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 19 aastat diabeeti põdenud ja tean enda arvates diabeetiku toitumisest üsna palju. Millest ma pole aga lugenud, on taimeõlid. Kas ka neid peaks piirama nagu loomseid rasvu? Mida põhjustab taimeõlide ületarvitamine, kui süsivesikuid on toidus suhteliselt vähe?
tervitades
Eve

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Taimeõlides sisaldub küllastumata rasvhappeid enam kui loomsetes rasvades ja seega soovitataksegi tarvitada loomsete rasvade asemel pigem taimseid.
Diabeetiku ööpäevasest eneriavajadusest võiks olla rasvadega kaetud umbes 30% (süsivesikutega 50-60%). On suurepärane, kui enamuse kasutatavatest rasvadest moodustavad taimse päritoluga rasvad.
Süsivesikud on kõige käepärasemaks eneriaallikaks nii tervetele kui diabeetikutele. Seega vajab ka suhkruhaige piisavalt süsivesikuid. Hoiduda tuleb üksnes kiiresti imenduvatest kõrge glükeemilise indeksiga (veresuhkrut kiiresti tõstvatest) toitudest ja süsivesikute koormus peab olema jaotatud päeva peale vastavuses füüsilise koormuse ja veresuhkrut langetavate ravimite (insuliin) annustega. Süsivesikuid taimsete rasvadega asendada ma ei soovita. Mistahes rasvade lammutamine on organismile energiamahukam kui süsivesikute lammutamine ja koormab organismi ka mitmete vaheproduktidega. Pikema aja jooksul võib selline dieet tuua kaasa ebasoovitavaid muutusi ainevahetuses ja organtalitluses.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.