Hüpoglükeemia sümptomid mõned tunnid peale söömist 09.08.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Millest võib olla tingitud 3-4h peale sööki tekkinud hüpoglükeemia sümptomid(veresuhkrut mõõtnud ei ole): (kätevärin, tähelepanu-ja keskendumishäired, ärrituvus, söögiisu, ärevus jms) pealtnäha tervislikul ja sportlikul 27 aastasel noorel naisel? Diagnoositud ka ärevushäire, aga täheldatud, et ühel juhul on söögiisu kõrgenenud, teisel juhul ei ole. Sümptomid esinevad eelkõige kiirete süsivesikute manustamisel võibolla 1x kuus.
Kas on oht diabeedi tekkeks olenemata tervislikust eluviisist ning mis oleks järgmine samm?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Selgitamaks, kas tõepoolest on tegemist hüpoglükeemia sümptomitega, tuleb siiski nende esinemise ajal veresuhkrut mõõta. Loetletud vaevused võivad esineda normist madalama veresuhkru korral, aga ka paljudel teistel põhjustel. Võiksite soetada endale glükomeetri (saadaval apteekides) ja sellega siis aeg-ajalt veresuhkrut kontrollida.
Söögijärgset kiiret veresuhkru langust on peetud kaudseks viiteks hüperinsulineemiale ja seega ka insuliinresistentsusele, mis on üks 2. tüüpi diabeedi peamisi põhjuseid. Päris kindel selline seos siiski pole. Talupojamõistusele toetudes võiks soovitada kiiretest süsivesikutest hoidumist ja normaalse kehakaalu säilitamist, eriti kui lähisugulaste hulgas on 2. tüüpi diabeetikuid.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.