hüpod 07.06.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Mul on selline küsimus. Minu tütrel (24.a.) diagnoositi eelmisel aastal diabeet. Algul oli veresuhkur normis, aga nüüd selgub, et viimased 3 kuud on tal iga päev hypo, kusjuures vahel on see lõuna ajal, vahel õhtul, vahel öösel. Ta on püüdnud insuliini koguseid vähendada ( kasutab Actrapidi ja Protaphane'i), aga suhkru tase on liiga hüplev. Kuna ta õpib praegu välismaal ülikoolis, on tal palju vaimset tööd. Kas ka see võib mõjutada suhkutaset nagu füüsiline koormus. Lisaks on tal sellest mittestabiilsusest nagunii stress. Kas on võimalik, et insuliin ei sobi (kuigi algul kõik klappis) või miski muu organismis toimuv. Mida ette võtta, arstile sai ta nr. alles augusti lõpuks. Ette tänades muretsev ema.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Veresuhkru väärtustele avaldavad mõju mitmed asjaolud. Füüsiline koormus ja vabas õhus viibimine langetavad veresuhkrut, vaimne stress siiski pigem tõstab seda. Iseasi on, kui eksamipalavikus kahaneb söögiisu või ei jätku lihtsalt aega korralikult ja regulaarselt süüa. Hüpoglükeemiatest tuleb lahti saada, muidu veresuhkru väärtused ei stabiliseeru. Insuliini annuseid tuleb seega veelgi vähendada. Samas ei tohi unustada, et vähemalt kolm korralikku einet päevas on diabeetiku hea kompensatsiooni alustala. Actrapid nõuab lisaks ka lõuna- ja õhtuoodet, seega peaks toidukordi olema vähemalt viis.
Tõenäoliselt tuleks siiski välja vahetada ka insuliinid ja minna üle analooginsuliinidele nii pika kui lühitoimelise osas. Seda saab teha ainult arsti nõuandel. Kui suhkrutasakaal ei parane, soovitan tütrel Eestisse tagasi jõudes pöörduda SA PER Mustamäe korpuse, Ida-Tallinna Keskhaigla või Tartu Ülikooli Kliinikumi Sisekliiniku diabeedikabinetti. Seal konsulteerib diabeediõde ja kui mure on suur, saab arstile ka kiiremini kui üldjärjekorras.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Insuliinivajaduse vähenemine

Tere

Olen olnud I tüübi diabeetik 20 aastat. Lasin alles hiljuti perearstil teha kõik vajalikud vere- ja uriinianalüüsid, mis näitasid, et kõik on korras, aga viimasel nädalal on järsult langenud ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kui muutus, siis muutus. Alati ei olegi kõik kergesti seletatav. Tavalised insuliinivajaduse vähendajad on raseduse kõrval kaalulangus, kujunev neerupuudulikkus, mõnikord insuliinpreparaadi ...

Loe edasi

Probleem veresuhkruga

Tere! Minul probleem selline... Olen juba aastaid diabeeti põdend.. ja veresuhkrutega ikka probleeme on old. Ja olen neid suutnud ka enam vähem kontrolli alla saada, ka teie abiga. Aga nüüd on raskusi ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kahjuks meili teel suhkruid korda ei pane. Tuleb tulla vastuvõtule oma mõõtmisi kajastava päevikuga ja ka HbA1c (glükeeritud hemoglobiin) ei teeks ka paha. Üldistatult võin öelda, et hüpod ...

Loe edasi

Diabeet 3-aastasel

Tere, mul on selline küsimus, mida arutasin ka oma diabeediõega, aga sooviksin ka teist arvamust, sest olen üpris mures!
Meie väiksel preilil avastati siis 15. septembril diabeet, harjume uue olukorraga ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kahjuks ei tegele ma lastega ja arutada tuleks oma lapse ravi küsimusi siiski lasteendokrinoloogiga. Mõistan lastetohtri ja diabeediõe muret, et ilma ooteta võiks laps kergesti söögivaheaegadel ...

Loe edasi

Rasedus ja diabeet

Tere. Olen juba aastaid diabeetik ja hetkel lapseootel. Küsimus: ma ei mäleta, kuidas oli raseduse alguses, kas insuliini kogused vähenevad v suurenevad? Mul on aastane laps kodus, aga ma ei mäleta kumba ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Raseduse esimesel trimestril insuliini vajadus tavaliselt väheneb s.t. tavaliste annuste foonil kipuvad tekkima hüpod. Seega arvan, et hommikune kõrge veresuhkur võib tõepoolest osutada öisele ...

Loe edasi

diabeet

tere.
olen teile varem ka kirjutanud. mul on kodus 5 aastane diabeetik, kellega ei saa kuidagi suhkruid paika. viimane kolme kuu keskmine( jaan.) oli 7,3, mis on väga hea tulemus. seega olen rahul ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, mäletan Teie varasemat kirja. Tõenäoliselt on siiski vajalik Lantuse annust veelgi vähendada. Tehke seda 1 TÜ kaupa 4-5 päevase intervalliga, kuni hommikused veresuhkrud 4-5 mmol/l juurde ...

Loe edasi

Hüpoglükeemia kahjulik mõju

Kas te võiksite nö teaduslikult selgitada, mis juhtub inimesega hüpoglükeemia ajal ja milline on pidevalt esinevate hüpode (diabeetikul neid ikka esineb....) kahjulik mõju pikemas perspektiivis? Seda, ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere Heleri!
Sagedaste hüpoglükeemiate (ka kergekujuliste) kahjulik mõju seisneb hüpotundlikkuse languses. Kui organismi pidevalt "harjutada" eluga "poolnäljas" (eelkõige kehtib see ajurakkude kohta), ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: