lapse kehakaal 09.09.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, muret teeb minu tütre kehakaal. Olen üritanud toiduga tagasi hoida st. jälgin, et oleks tasakaalus - salatid, liha, kartul, teraleib, light tooted jne. Väldime täielikult saiatooteid, pirukaid, sööme hästi palju puuvilju. samas hüppab ta regulaarselt hüppenööriga. Aga midagi ei muutu paremaks. käisime ka kunagi endokrinoloogi juures, sealt ka täpsed juhised toitumiseks, alguses läks kõik väga hästi - kaal langes, aga siis hakkas kõik vastupidi minema. Hetkel kaalub ta 66 kg ja on 144cm pikk. Mida teha?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Te ei kirjuta, kui vana on Teie tütar. Nii ei saa ma pikkuse ja kaalu vahekorra ja eakohasuse üle otsustada. Ülekaalulisus on siiski tõenäoline. Kas kõik teised pereliikmed on normkaalus? Võib-olla on viimase aja kaaluiive põhjustatud puberteedi algusest (tüdrukutel 8.-10. eluaastal). Teha pole muud midagi, kui veelkord lasteendokrinoloogile pöörduda. Tõsist haigust eelmisel korral tõenäoliselt ei leitud, muidu oleks tohter Teid ise tagasi kutsunud. Ülekaalulisus on tänapäeval laste ja noorte hulgas järjest suurem probleem. Pingeline õppimine jätab liikumiseks vähe aega, linnas polegi väljas mingit tegevust. Samas on maiustusi külluses ja nn. kiirtoit laste hulgas eriti populaarne.
Käige veelkord spetsialisti juures nõu saamas. Kaaluprobleem nõuab kannatlikkust ja järjepidevust. Samas ei tohiks muutuda ka liiga muretsevaks. Rõõmus meel, innustus ja huumor on parimad abimehed. Võib-olla oleks tütar huvitatud mõnest spordiringist või tantsutrennist? Võib-olla võiksid emme ja tütar (või issi ja tütar) koos veidi kaalu jälgida?
Tervitades,
dr. Anu Ambos.