Lapse kehakaal ja kasv 19.01.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Poeg on mures, kuna on klassis kasvult kõige väiksem, samuti ei ole märki häälemurdest, lihaskond nõrk. 14aastane, 160 cm ja kaalub 38 kg. Teeb sporti: käib 4 korda nädalas jalgpalli trennis, sööb korralikult ja normaalsetes kogustes.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Eks ta muret teeb, kuid posite puhul on nn. konstitutsionaalne kasvu ja sugulise arengu peetus üsna tavaline. See ei ole hälve, vaid normi variant, puberteediealised poisid arenevad üsna ebaühtlaselt. Mõne aasta jooksul (14-16a) võivad ühes klassis õppida juba vurrukestega ja murdunud häälega kõrgekesvulised noormehed ja veel täiesti lapseliku välimusega ja peene lapsehäälega tunduvalt lühemad poisikesed. Viimaste suguline küpsemine ja kasvuspurt jäävad lihtsalt veidi hiljaks.
Siiski võib igaks juhuks pöörduda esmalt oma perearsti poole, kes aitab lapse arengut hinnata ja suunab vajadusel edasi lasteendokrinoloogile.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.