kilpnärme ületalitlus? 01.03.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
teeb muret kilpnääre. 6kuud tagasi olevat abikaasa sõnul mu kael hakanud "paksuks minema".Ise tunnen kaelal aeg-ajalt ebamugavustunnet, mõnikord nagu "pistaks" ka. Minu vanaemal oli kilpnäärme ületalitlus. Lapsena on mul seepärast kilpnääret ka kontrollitud- ok.Viimasel kahel aastal olen palunud perearstil teha vereanalüüs kilpnäärme talitluse kontrolliks ja 2003 dets. ka ultraheli.Siiani on kõik näitajad normis , ka ultraheli ei näidanud suurenemist(kuigi peraarst ütles, et "katsudes nagu oleks suurem..." Kehakaal on püsinud stabiilsena aastaid (53-57), praegu olen 163/55, silmad pungis ei ole, aga külmavares olen alati olnud.
Kas on muretsemiseks siiski põhjust?
Lisan veel , et üleminekuaastad annavad märku, mistõttu saan hormoonasendusravi, naistearsti külastan korrapäraselt.
Vastuse eest ette tänades
murelik 47.a. naine

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt muretsemiseks põhjust ei ole.
Ultraheliuuring on kindlasti objektiivsem sõrmega katsumisest ja kui ultrahelis oli kilpnääre normisuurune, siis seda ta ka on. Korduvalt tehtud hormoonanalüüsid on olnud korras ja ka Teie püsiv kehakaal räägib korras ainevahetusest. Pitsitustunne kaela piirkonnas ilmneb stressolukordades sageli ja ei ole kilpnäärmest tingitud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.