veepeetus organismis 19.01.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul on diagnoositud kolm aastat tagasi kilpnäärme alatalitus.Saan sellekohaseid ravimeid L-Tyroksin 1,5 tabletti.Probleem on kehakaalus, mis tahab pidevalt tõusta kui seda ohjes mitte hoida.Olen165 cm pikk ja kaalun 74 kg ja see on minu jaoks palju.Olen jälginud toitumist ja käin iga päev jala, tõsi töö on istuv.Viimasel ajal tundub et probleem on veepeetuses, sest juba hommikul tõustes on jalad paistes, näost ma ei räägigi. Minu küsimus olekski selles vallas, millega saaks organismist vett välja ja teiseks tahaks teada kas kilpnäärmehaige võib lasta LPG masinaga tselluliidihooldust teha?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan kõigepealt teha kilpnäärme hormoonuuring (piisab TSH-st), L-türoksiini annuse adekvaatsuse hindamiseks. Juhul, kui asendusravi annus on liiga väike, võivad tursed olla tingitud halvasti kompenseeritud alatalitlusest ja aitab L-türoksiini annuse suurendamine.
Kui hormoonid on normis, kilpnääret kehakaalu suurenemises süüdistada ei saa. Tursete põhjuse selgitamiseks tuleb sel juhul teha mõned analüüsid (eelkõige kontrollida neerude tööd). Organismist "vee väljaajamine" tursete põhjust teadmata võib halvasti lõppeda.
Tselluliidihooldust võib adekvaatselt kompenseeritud kilpnäärme alatalitlusega teha küll. Kui L-türoksiini annus on piisav ja ka teised uuringud tervisehäiret ei näita, pole selleks takistust.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.