Kõhukinnisus beebil 15.02.24 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Laps on kaheksakuune ja lisatoiduga alustamisest saati (kuuekuuselt) ei ole iseseisvalt kakanud. Oleme iga 4-5 päeva järel andnud Duphalaci, sest ta muutub virilaks ja vastasel juhul on kakamine talle väga valus, tahame seda vältida, et ei tekiks kakamishirmu. Esimene episood, kui laps ei kakanud nädal aega oli tegelikult viienda elukuu lõpus ja ainult rinnapiimal. EMOs tehti talle Microlaxi ja pärast seda asi normaliseerus. Mõne nädala pärast alustasime lisatoiduga (kõrvits), esimestel päevadel oli asi ok, aga kui sai esimest korda veidi rohkem (ca 30g), siis enam ei kakanud ja pole sellest ajast iseseisvalt hakkama saanud. Lastearsti nõuandel suurendasime lisatoidu koguseid, lisan õli, annan vett, proovin anda erinevaid lihtsalt seeditavaid asju (suvikõrvits, maguskartul, lillkapsas, brokoli, pirn, ploom püreedena). Õhtul beebide purustatud kaerahelbejahust puder (katsetasin mitme nädala vältel ka õigete kerahelbetega ja mingit vahet ei olnud), mille vahetasin nüüd prooviks gluteenivaba hirsi vastu. Igal toidul sees oliivi- või rapsiõli, hiljuti olen hakanud lisama ka võid, et oleks veidi maitsvam. Küsimus on järgmine: kas selline krooniline kõhukinnisus võib olla põhjustatud toiduallegiast? Laps on rinnapiimal ja kuna esimest korda oli kõht kinni ainult rinnapiima saades, kas midagi rinnaga toitva ema menüüs võib põhjustada lapse kõhukinnisust? Gluteeni ärajätmisel (kaerahelbed) ei ole samuti mingit vahet märganud.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,
Ma ei seostaks Teie lapse kõhukinnisust allergiaga.
Pigem on soovitus anda rohkem kiudaineterikast toitu (pudrud, aedvili), et tekiks jääki.
Laste kõhukinnisuse kohta on palju nõuandeid kirjas TÜ kliinikumi kodulehel patsiendile mõeldud teabe all.
www.kliinikum.ee

Kjulge