Punnid lapsel 13.02.22 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere, lapsel tekkisid peale palaviku ja kõhuviirust kehale sellised punnid. Punne esineb umbes kümnekaupa. Alguses ilmudes on punane punni ümbert ning keskel punn. Mõne aja möödudes muutuvad paljud punnid nagu vistrikuks. Hiljem ilmselt lõhkevad ning siis kaovad ja ilmuvad vaikselt uued asemele. Punne esineb pepul, kätel, jalgadel, kehal ja näos. Laps kasutab öösel magades veel mähet. Pepu peal on punne korraga rohkem kui mujal kehal. Kas see võib olla siiski allergia? Allergia testid on tehtud toitude ja kodutolmu ning loomade suhtes, kuid sealt miskit ei näidanud

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Pildi ja kirjelduse järgi on tegemist papuloosse urtikaariaga.
Igapäevastest toitudega see ilmselt põhjustatud ei ole.
Lööve võib olla seotud viirusinfektsiooniga või pigem ikkagi mingi toidu või toidulisaainega.
EAL lehelt www.allergialiit.ee saate lugeda histamiini sisaldavatest ja vabastavatest toitudest (kakao, maasikad, tomat, tsitrusviljad, kiivi, värvained, vanilje jm...)

Heade soovidega,
Kjulge