Kummaline allergiahoog kätel 10.07.12 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Minu 12aastasel tütrel on tekkinud kummaline alllergia peopessa ja see avaldub ainult hommikuti, sarnaneb nõgesekõrvetusele- ja lisaks sellele on peopesad paistes. See seisund on tal juba pea kaks nädalat, olen andnud talle Loratiini, aga ega sel mingit erilist mõju ei ole, kas ta võtab seda rohtu või ei. Päeva peale kaob sügelus ise ära ja käed on normaalsed. Elame maal, meil on loomad, linnud - laps on siiani olnud tugeva ja terve, mingeid allergilisi reaksioone pole enne olnud.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,
Peopessa tekkiva nõgeslööve ja turse ei ole enamasti seotud allergiaga. See tekib enamasti mingist füüsikalisest tegurist, kõige enam rõhust raskuste kandmisel, aga ka külmast, soojast, veekontaktist jne Kokkupuude ärritavate ainetega, metallidega, kemikaalidega võib olla mõnikord peopessa tekkiva kirjeldatud lööbe põhjuseks.
Mitteallergilise urtikaaria korral on antihistamiinikumidest suhteliselt vähe abi, kuid soovitus on seda siiski kasutada. Sageli jääb põhjus leidmata, probleem kaob sama äkki nagu tekkis. Praeguses olukorras soovitan lapsel vältida raskuste kandmist, kontakti taimedega, mullaga, maasikatega ja käsi mitte liialt vees hoida, eriti liialt soojas või külmas vees. Et täpsemalt hinnangut anda, oleks üks võimalus teha kätest lööbe ajal pilt ja seda probleemi püsimisel näidata arstile.