allergia, kas hoidua või nn karastada 16.06.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Lapsele trehti nahatest ja kassile oli reaktsioon 3 viiest võimalikust. Kodus on ka kass olemas, keda me nüüd peseme kord nädalas. Aga ikkagi ei tea ma kumb seisukoht on õigem: kas allergeeni täielikult vältida st kass ära anda või harjutada organismi. Kas siis kassiga koos elades allergia süveneb võüi pihem harjub selle allergeeniga.
Olen lugenud mõlema kohta ja ausalt öeldes ei suuda seisukohta võtta. Kas oleneb ka looma kohta tulenevate ruutmeetrite hulk? Näiteks meil on 1 kass 250 ruudu kohta aga tuttaval 2 kassi 60 ruudu kohta.
Lapsel kassile peale nahatesti mingit reaktsiooni ei ole. Küll oli meil probleeme( pidevad haigused ja vilistav hingamine) sügisel lasteaias. Ja lisas on lapsel kodutolmuallergia.
Ette tänades .

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!

Saan teie murest aru, sest sellest sõltub kassi edasine saatus. Kõige sagedasem lemmikloomaallergia on kassiallergia. Kassiallergeeni leidub peamiselt kassi süljes ning genitaalide piirkonnas saba all. Kastreeritud isaskassid toodavad kolm kuni viis korda vähem allergeene kui kastreerimata kassid. Võrreldes tolmulesta allergeeniga levib kassiallergeen laialdasemalt, kuna ta on tunduvalt väiksem ja võib õhus püsida tundide kaupa. Kuna kassiallergeeni osakesed on nii väikesed, on neid ka kerge sisse hingata. Tundlikud inimesed kogevadki pärast kontakti allergeeniga peagi haigusnähte: aevastamine, silmadest pisaratevoolus, nohu, köha, hingamisraskus, astmahoog. Ruutmeetritest ei sõltu kassiallergia. Ainult inimese ülitundlikkusest kassiallergeeni suhtes. Nagu selgub, on teie lapsel astmasarnased sümptomid (või astma juba diagnoositud?), kuid pigem viirusinfektsioonidega seoses. Kassiga kokkupuutes te haigusnähte ei märka. Ka allergiaalastes uurimistöödes on vastuolulisi tulemusi lemmiklooma ja sensibiliseerumise ning allergiahaiguse kujunemise vahel. Kuid teie laps on juba sensibiliseerunud (s.t., et tal on positiivne test kassiallergeenile, kuid sümptomeid kassiga kokku puutes veel ei ole). Samas on tal allergia ka kodutolmulestale ja astmasarnased sümptomid. Väljakujunenud sensibiliseerumise ja allergiahaiguse korral on loomaallergeeni vältimine siiski vajalik. Sest, temal kui astmahaigel, allergilisel lapsel edaspidi pideval kontaktil kassiallergeeniga, kujunevad kindlasti sümptomid ka kassile (kuude? aastate? jooksul). Millal täpselt - seda on raske öelda. See sõltub paljudest kaasnevatest teguritest ja sageli on see raskesti prognoositav. Peab arvestama, et allergeenidel on kumulatiivne efekt - mida vähem neid on, seda suurem on võimalus, et kliinilised sümptomid ei avalduks. Kuid kassist kui pereliikmest ei ole alati kerge loobuda. Siis püüdke vähemalt vähendada kassiallergeeni sattumist keskkonda. Nagu selgub, pesete te kassi regulaarselt - ka see vähendab allergeeni taset. Spetsiaalne lahus kassidele on AllerPet C, millega samuti kassikarva hõõrutakse, et allergeenid keskkonda ei satuks (kahjuks ei ole Eestis saadaval, kuid Soomes ja Rootsis on ta müügil). Mitte lubada looma magamistuppa ja kindlasti mitte voodisse! Ja kõik teised kodutolmuallergia korral kasutatavad soovitused.

Kõike head soovides,
dr. Maire Vasar