4 kuusel beebil roheline ja limane kaka 27.02.24 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördun teie poole seoses enda nelja kuuse beebi kõhuprobleemidega. Nimelt on tal mitu kuud juba limane, rohekas ja aeg-ajal verekiududega väljaheide (pilt tehtud 24.02). Vahel läheb kaka kollaseks ent rohekas värv ilmutab end taas. Sealjuures on beebi ainult rinnapiima peal ning piimasegu ega lisatoitu pole kordagi saanud. Vahepeal lõhnab kaka hapukalt/ käärinult või suisa päris halvasti.
Jaanuari alguses diagnoositi tal sümptomite alusel lehmapiimavalgu talumatus ning ka külvist leiti nii Klebsiella kui Stafülokokki väljakasv 4+ - mis viitas düsbakterioosile ning mis arsti sõnul võis olla sekundaarne lehmapiimavalgu talumatusest, mistõttu sai beebi antibiootikume. Ise olen pea 8 nädalat olnud rangel piimavabal dieedil ning kuna sümptomid kuuga oluliselt ei paranenud siis pea 4 nâdalat ka munavabal dieedil (sh ka soja, harva olen kasutanud toitudes sojakastet). Ainuke mis on märkimisväärselt paranenud on kõhulahtisus, enne kakas ta väga sageli ja nö plahvatuslikult, et bodyd olid pea igapäevaselt poolde seljani kakat täis.
Seega minu küsimus oleka kas see võib olla hoopiski mingi kolmas allergeen/talumatus? Kuna sellisel dieedil on juba praegu raske olla, siis kuidas ma toimima peaks, kas peaksin mingi toiduainegrupi lisaks munale piimale veel välja jätma ja millest võiksin sel juhul alustada? Või saab teha mingisuguse vereproovi/testi? Või oleks mõistlik üldse minna üle üldse hüdrolüsaatpiimasegule?

Ette tänades

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kirjelduse põhjal võib olla tegemist proktokoliidiga. See võib tekkida rinnapiima saaval lapsel, roe on limane ja verekiududega, samas lapse seisund ei ole oluliselt häiritud ja kasvab jõudsasti. Seedetrakti allergia nähud ei ole enamasti IgE vahendatud ja seega ei saa neid ka vere- ega nahatestidega kindlaks teha. Kui kaasuvad nahalööbes, siis on põhjusele kergem jälile saada.
Bakteri tõttu on ravi tehtud ja probiootikumide kasutamine igati näidustatud.
Olete vältinud sageli allergiat põhjustavaid toite so piima ja muna ja kõhulahtisus on vähenenud.
Et olid ilmselt erinevad põhjused (infektsioon, valgu talumatus), siis on seedeprobleem ka pikaajalisem.
Minu soovitus on praegu jätkata dieeti ja vältida ka tsitrusvilju, pähkleid, kakaod, tomatit, paprikat, maasikaid. Selline soovitus seepärast, et vahepeal on kaka ilusam, järelikult on veel midagi, mis mõjub. Kui panete kirja, mida olete söönud ja kuidas kaka muutub, võib saada ka selgust.

Heade soovidega,
Kjulge

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Allergoloogia

4-kuusel kõhulahtisus ja rahutus

Tere!
Minu 4-kuusel beebil on juba kuu aega väljaheide roheline, vedel, vahel limane. Lisasin pildi manuses. Kakab umbes 1x päevas, lisaks on sageli rahutu ja magab vaid lühikesi uinakuid. Öösiti ...

Kaja Julge

Vastas dr Kaja Julge

Tere,

Tegemist ei tarvitse olla piimast põhjustatud ülitundlikkusega, sest olete seda vältinud, kuid probleemid kestavad. Kui põhjuseks oleks ainult piim, siis peaks ema dieedist abi olema.
Loe edasi

4 kuuse beebi limane väljaheide

Tere!

Meie 4-kuusel rinnapiima beebil on juba kuu aega olnud kaka roheline (männiroheline, mururoheline, erkroheline) ja limane. Vahepeal on väga vedel nagu vesi, vahel normaalsema konsistentsiga ...

Kaja Julge

Vastas dr Kaja Julge

Tere,

Tegemist võib olla toiduallergia või talumatusega. Nädal aega menüü muutust ei ole piisav, et hinnata selle mõju. Rooja muutus tekib mitmenädalase dieedimuutuse korral.
Kõige ...

Loe edasi

Allergia 2-kuusel beebil

Probleemid beebi näonahaga algasid, kui ta sai 1-kuu vanuseks. Alguses olid ainult mõned punnid põskedel, kuid neid tekkis aina juurde ning peagi olid nii pea, kael, rindkere punne täis. Lisaks sellele, ...

Kaja Julge

Vastas dr Kaja Julge

Tere,

Allergiateste saab teha igas vanuses ja vastuvõtu käigus allergoloog otsustab, kas teeb nahatestid või verest IgE antikehade määramise. Mõnikord kombineeritakse kahte uuringumeetodit. ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: