Punnid ja punetus kehal 20.02.23 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Lapsele tekkis kõhule lööve 13.02.2023. Käesolevaks ajaks (20.02.2023) ei ole see kadunud, vaid pigem levib edasi.
Punased pisikesed täpikesed on koondunud suureks punnimereks. On läinud edasi ka küljele, selja poole ja jala alguse/ kubeme piirkonda. On muust kehast kuumem ja kõrgem. Käsi küünarnukini oli juba varasemalt veidi karedam, see otseselt punane pole.
Punnid EI sügele.
Seni pole tuvastanud ühtki allergiat, sh toidu.
Viimasel ajal on küll söönud rohkem muna ja pähklivõid, suurema ampsu võttis ka apelsinist. Samas olen lugenud, et allergia puhul peaks lööve sügelema.
Muidu väga terve laps olnud ja praegu ka muid sümptomeid ei ole.
Lapse isal on olnud aegajalt nõgestõbi (sügelev). Mul endal allergiaid ja reaktsioone pole olnud, vaid huuleherpes aegajalt.
Peres on kass (sünnist saati). Pesupulbrid allergiavabad.
Pigem vähemate riiete kandja, aga võimalik, et olen mingi hetk liiga palavalt riidesse pannud?

Palun, kas teil on ideid, millega tegu võib olla. Minu enda pereõde ei ole seni osanud kuidagi kasulik olla (kui olid suvel paari kuiselt kolm punni silme all- taasilmusid ja kadusid paari kuu pärast ise), aastaselt roseool).

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kirjeldate ka ise, et nahk ei sügele st laps ei kratsi ennast ja tavaliselt toidust põhjustatud lööve ei näe niisugune välja. Kui lööve oleks seotud infektsiooniga, võiks nädala jooksul olla ka lisaks lööbele muid sümptomeid. Niisutavad kreemid ei aita, proovida võib käsimüügis olevat nõrka hormoonkreemi, see oleks rohkem katse-eksituse meetodil lähenemine. Sellest on veidigi abi, saab edasi otsustada, mis preparaat valida.
Hea oleks löövet nahaarstile näidata,

Heade soovidega Kjulge