Atoopiline dermatiit 29.04.18 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

7- kuusel lapsel on alates 3-kuusest olnud toiduallergia, mis väljendub atoopilise dermatiidina- põsed löövad tulipunaseks, ketendavaks, villiliseks ja meeletult sügeleb, kael punane ja kui asi väga hull oli, olid ka sirutuspindadel punased karedad laigud. Allergoloogi juures tehti torketestidega kindlaks muna ja lehmapiimavalgu allergia. Neid vältisin enda menüüs, kuid aeg-ajalt lõi ikka näo järsku punaseks ja sügelevaks. Läksin ise väga rangele dieedile ja lapse nahk läks täiesti korda, kui sõin vaid tatart, kanaliha, brokkolit, lillkapsast, suvikõrvitsat ja banaani. 3 nädalat toitusin nii, kuid olin stressis ja enesetunne oli halb. Vaikselt hakkasin enda menüüsse tooma sisse köögivilju ja tervalju, mis ei ole üldtuntud allergeenid. Samal ajal hakkas laps (6-kuusena) tutvuma lisatoiduga ja mingi hetk hakkas nahk jälle hulluks minema. Kuna tal kohe ei löö see välja, vaid 1-3 päeva pärast allergeeni söömist, siis on väga raske aru saada, mis allergiat veel põhjustab. Ise olen veel kindlasti tuvastanud porgandi, õuna ja herne.
7 kuud on laps saanud rinnapiima, kuid nüüd arstil käies oli näha, et kaal pole viimase kuuga üldse tõusnud ja eelmine kord oli juures vaid 200 grammi. Rinna otsas tahab laps olla väga lühikest aega- max 1 minut, piima on ühes rinnas vähemaks jäänud, väga isukalt ei söö ka lisatoitu veel. Laps ise muidu aktiivne- käputab, tõuseb toe najal püsti. Seedimisega probleeme ei ole, kuid öösiti ärkab iga 1-2 tunni tagant ja imeb vaid korra rinda ning jääb jälle magama. Perearst kirjutas välja Aptamil Allergy Care'i. Otsustasin minna piimasegu peale lapse vähese kaalutõusu tõttu ning ka seetõttu, et saaksin aru, mis täpselt lapsele allergiat põhjustab. Praegu on laps 5 päeva saanud rinnapiima asemel Aptamili ja nahk on selle ajaga väga ilusaks läinud, dermatiit on praktiliselt kadunud ning öösel ärkab vaid 1 korra. Lisaks mainin ära, et kui asi 4-kuusena väga hull oli, sai tehtud ka hormoonsalvi kuuri ja igapäevaselt määrime 2* päevas baaskreemiga üle keha, nägu tihedamini.
Siit aga minu küsimus
Olen ise nüüd süümepiinades, et lapsele rinnapiima ei anna.
Kas piimasegule üleminek võib süvendada allergiaid? Kas rinnapiim oleks siiski praegusel juhul kasulikum variant ning peaksin tagasi minema minimaalsele menüüle, kuigi lapse kaal ei taha tõusta?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Te ei pea mingeid süümepiinu tundma! Kui lapsele rinnapiima ei jätku, kaalu ei tule juurde ja ta uni on häiritud, tuleb hakata andma piimasegu. Piimallergiaga lapsele on selleks lehmapiima täishüdrolüsaat, mida Teie laps nüüd ka saab. Rinnapiim ei ole imevahend allergia ärahoidmisel. Allergia tekkeks piisab imevähesest allergeenikogusest ja kui allergia juba tekkinud, tuleb allergeenikontakti vältida. Piima- ja munaallergia taanduvad, kellel varem, kellel hiljem. Kolmel neljandikul munaallergiaga lastest tekib tahes-tahtmata ülitundlikkus mingi aeroallergeeni suhtes. Seda ei saa rinnpiima andmisega vältida. Et nahk on korras, vähendab see naha kaudu sensibiliseerumise tekke võimalust. Muidugi võib tekkida ülitundlikkus ka mõne teravilja, aed- või puuvilja suhtes, kuid seda võite aru saada lapse nahaleiust ja vajadusel saab ju teha ka uued allergauuringud. Olen veendunud, et praegu tehti õige otsus Aptamil AC andmise osas. Kui rinnapiima on väga vähe, ei ole põhjust iga hinna eest rinnaga toitmist jätkata. Rõhutan veelkord, Te ei pea end süüdlasena tundma, laps saab oma toidu ja kasvab, mis on kõige olulisem!

Heade soovidega,
Kjulge