Lapsele veretesti tegemine allergia selgitamiseks, 02.01.15 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere, olen mures oma 3. aastase poja pärast, kes on suhteliselt tihti haige. Kuna mulle endale diagnoositi peale lapse sündi astma, allergia koerakarva ja tolmulesta suhtes, siis kas võib olla, et ka lapsel on sama allergia ja seetõttu haigestub kergelt/kiiresti? Minul endal piisab lühikesest kokkupuutest (samas ruumis) mõne koeraga, kui tekib allergiline reaktsioon ja sellele järgneb tavaliselt tugev bronhiit või haigestumine mõnda viirusesse. Kuna lapsele on tehtud ainult punkttestid (perearsti saatekirjade alusel), kuid olen kursis, et need ei pruugi anda täpset tulemust, siis kuhu pöörduda, et lapsele tehtaks veretest? Kus kohast on võimalik saada lisainfot, mida tuleks sellisel juhul elukorralduses muuta (kodu, jälgida lasetaias jne.)? Meil endal kodulooma pole, kuid sugulastel/sõpradel on ja nende juures käimist oleme seetõttu vältinud...

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Astma diagnoos pannakse esimestel eluaastatel kliinilise leiu põhjal st diagnoosi aluseks on kaebused (pikad köhad so enam kui 2 nädalat, köhahood, raskendatud hingamise episoodid, vahelduvalt kuiv ja märg köha), allergilisele nohule on iseloomulikud sagedased aevastamisega nohud, ninasügelus, ka silmade ärritusnähud, ninakinnisus, järsku tekkiv ja kaduv nohu), organleid (läbipaistva ninaeritise olemasolu, nina limaskesta punetus ja turse , kiuned, urinad või märjad räginad kopsus), haigusnähtude seos infektsioonidega, allergeenikontaktiga ja muidugi ravimite mõju hindamine.
Lähisugulase allergiline astma on lapsel oluline astma ja allergia riskitegur, sest kalduvus nii astma kui allergia kujunemiseks on pärilik. Avalduda võib see nii esimestel eluaastatel, kuid ka hilisemas eas.
Hingamisfunktsiooni saab hinnata spirograafiga alates 5-6 aasta vanusest, see sõltub lapse koostöövalmidusest ja korralduste mõistmisest.
Verest allergiauuringute tegemise otsustavad tavaliselt allergoloogid. Mõnikord on nii, et nahatest on veel negatiivne, kuid veretest juba näitab allergiat. Allergiateste vajadusel korratakse, sest allergia võib tekkida igas vanuses, aga ka mõne allergeeni suhtes aja jooksul kaduda kui enam selle allergeeniga kontakti ei ole.
Teie last oleks vaja kindlasti allergoloogi juures konsulteerida, sest allergia testide alusel ei saa diagnoosi panna - nende alusel selgub vaid see, kas on allergiline või mitte. Kui kaebuste ja organleiu alusel ning ravimite toime hindamise järel on põhjust diagnoosida astmat, siis testid täpsustavad diagnoosi - allergiline või mitteallergiline astma. Kui konkreetne allergia on kindlaks tehtud, tuleb allergeenikontakti vältida.
Nii Tallinnas kui Tartus on lisaks lastehaiglatele ka mõnedes erakliinikutes võimalus allergiateste teha, kuid erakliinikus tuleb konsultatsiooni ja uuringute eest ise maksta.
Kjulge