atoopiline dermatiit 08.10.14 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Pöördun teie poole, kuna olen mures oma lapse naha pärast. 7- aastane tütar põeb atoopilist dermatiiti ( diagnoos määrati 3 aastaselt). Siis tehti ka nahatestid paljude allergeenide suhtes. Kõik olid negatiivsed. Selle aasta suve ja eriti sügise jooksul on aga nahk väga hulluks läinud. Varem olid punetavad kohad vaid käte ja põlveõndlates. Samuti esines laike lõua piirkonnas. Hetkel on aga kogu keha punaseid laike täis. Need kohad kratsib ta öö jooksul jälle uuesti katki. Öösiti ta magada ei saa, kuna keha sügeleb. Raviks määrati viimasel korral Elideli näole ja Eloconi kehale. Sügeluse korral oleme siis Zyrtecit kasutanud. baaskreemidena oleme proovinud Essexi erinevaid tooteid ( mis varem väga hästi aitasid enam nüüd kuidagi ei mõju) samuti muid apteegis olevaid atoopiku nahale mõeldud tooteid. Ei oskagi enam talle midagi panna. Hormoonsalvi saan talle ainult öösel panna sest see kipitab. Lapsest on väga kahju, kuna tal on endal halb. Nahaarstile sain aja alles novembri lõpuks.
Küsimused oleks sellised:
Kas on mingit muud sügelemist vähendavat ravimit (nt tableti näol)?
Kas selline naha seisukorra halvenemine võib olla sellest, et lapsel on stress (elukoha vahetus)?
Kuidas mõjutab tubakasuits ( ei puutu küll otseselt kokku sellega, aga teises ruumis suitsetatakse, varem keegi eluruumides ei suitsetanud) atoopiku nahale?
Kas on soovitada mõnda head kreemi igapäevaseks naha niisutamiseks (nahk on ikka väga kuiv ja ketendab)?
Kas olukord peaks paranema kui mõne kuu pärast saame oma majja elama, kus on ahiküte ning kõik materjalid valitud allergiat võimalikult vähe tekitavad?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Mõistan muret, sest atoopiline dermatiit on oluliselt elukvaliteeti halvendav nahahaigus kui seda ei saa kontrolli alla. Väga palju sõltub keskkonnateguritest /haiguse ägestajatest ja muidugi ravi järjepidevusest. Tavaliselt atoopiline dermatiit suvekuudel päikese toimel paraneb, kuid alati see nii ei ole. Sügelusest tingitud nahakahjustuse puhul võib lisanduda bakteriaalne infektsioon. Ainult kirjelduse põhjal ravisoovitusi anda ei saa, kuid püüan vastata esitatud küsimustele.
1) Zyrtec on efektiivsem allergiaga seotud dermatiidi puhul. Kui uni on väga häiritud, kasutatakse ka sedatiivseid so vanemat tüüpi antihistamiinikume (Atarax - seda on vaja konkreetsele lapsele tellida, aga ka Tavegyl).
2) Stress on oluliselt dermatiiti süvendav tegur ja sügelus põhjustab stressi. Tekib suletud ring: nahasügelus ei lase põletikul vaibuda ja põletikuline nahk on väga sügelev.
3) Õhusaastust oleks vaja vältida - see on halb nii hingamisteedele kui kahjustatud nahale.
4) Tavaliselt soovitame tundlikule nahale mõeldud nn baaskreeme, mis saadaval apteegis. Valik on lai ja individuaalne sobivus erinev. Väga kuivale nahale ja külmade ilmadega sobivad aga salvid. Põletik tuleb põletikuvastaste kreemidega kontrolli alla saada, muidu on ükskõik missuguse kreemi kasutamine ärritav/isegi valulik.
5) Kui uues elukohas on puhas ja mitte väga kuiv õhk, puuduvad ärritavad tegurid, on ilmselt ka naha seisund parem.
6)Praegu kohe on vaja aga teha kõik, et põletik kontrolli alla saada ja nahka piisavalt palju niisutavate kreemidega /salvidega ravida. Kindlasti on vaja teha piiranguid ka toidusedelis (vältid tsitrusvilju, kakaod, tomatit, aedmaasikaid, kiivit, maiustusi, värv- säilitusaineid jm).
Heade soovidega,
Kjulge