astma ennetus 15.05.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

kui laps on seoses allergiaga potentsiaalne astmaatik, millisel viisil oleks vöimalik risk minimaalseks viia.?kas on olemas ennetavaid protseduure?

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!
Lapsel on suurem risk astma tekkeks, kui peres on emal/isal astma või mõni teine allergiahaigus ning lapsel on atoopiline dermatiit ja ülitundlikkus munale. Primaarse preventsioonina on esikohal sisekeskkonna allergeenide taset langetada nii varakult kui võimalik: hästi ventileeritud korter, mitte koju võtta koduloomi, vältida seinast-seinast vaipu jne.). Ka suitsetamine on üks hingamisteede haiguste riski suurendav tegur, seega passiivsest suitsetamisest hoidumine on oluline profülaktiline soovitus. Kuna lapseea astma ägenemised on seotud respiratoorsete viirusinfektsioonidega, siis ka lastekollektiivi ei soovitaks enne kolmandat eluaastat last panna, kuna just lastekollektiivi lapsed põevad respiratoorseid viirusinfektsioone sagedamini.
See olekski kõik ennetavatest protseduuridest.

Parimate soovidega,
dr. Maire Vasar