Hüppeliiges - turses, punakas - lillakas 11.07.21 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Eelmisel nädalavahetusel juhtus vasaku jalaga mitu "õnnetust" korraga.
Eeldan, et oli ka hüppeliigese väljapoolne venitus. Astusin kogemata plätuga valesti, välistatud ei ole ka parmuhammustus (-ed) samas piirkonnas.
Esmaselt tunnetasin varvaste piirkonnas teravat valu...valulikkus (varvase all). Esialgu justkui pahkluu piirkonnas ei tundundki midagi.
Pühapäeval märkasin pahkluu piirkonnas turset, punetust. Valulikkust oli väga minimaalselt, praktiliselt olematu. Jala peale astuda sain, kõndida sain. Võtsin igaks juhuks ühendust pereõega, kes arvas, et pigem on tingitud turse (vaatas pilti) putukahammustusest.
Olles selle vastuse saanud, siis tegutsesin aktiivselt edasi (aktiivne koormus hüppeliigesele jätkus). Küll aga ei ole nüüd siis nädala mööduses turse alla läinud ja tegelikult on vasak jalg võrreldes tundlikum. Turse puhakas-lillalaks-sinikas... Turses koht ehk pisut kiskuv, kuid mitte midagi enamat.
Käies valu ei ole, jalale astuda saan. Küll aga kardan juba, et äkki ikkagi koormasin oma aktiivse tegutsemisega hüppeliigest veelgi. Vaadates jalga ma tegelikult putukahammustusest märke ei näe.
Äkki on trombioht? Võrreldes parema jalaga on vasakul veenis rohkem näha. Sääremari turses ei ole, kuid tundlikum võrreldes parema jalaga.
Kas peaksin uuesti ikkagi pöörduma Perearstikeskusesse?
Ortoosi kasutades (eile proovisin) on veenid veelgi enam nähtavad ja jalg hoopis valulikum. Varasemaid kaebusi jalgadega olnud (veenidega) ei ole. Regulaarselt kasutan jooksulinti, sõidad rattaga. Ei joo, ei suitseta. Küll aga on klassikaline migreen auraga ja vaktsiin AZ (teine süst oli aprilli lõpul).
Kui valu astudes ei ole, kas tohin käia või peaksin kõndmist vältima?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kõige tõenäosem on hüpeliigese nikastus, millega kaasneb liigeskapsli sidemete rebendid. Kui käia saab, siis luulisi vigastusi olla ei tohiks. Tuleks rahu anda - kas elastikuga hüppeliiges fikseerida või kanda ortoosi. Vältima peaks uut traumat, kuna sellises seisus on liiges kergesti uuesti vigastatav.