Kõhuvalu kohta ja ka raskesti paranevate haavandi kohta. 03.02.21 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Kusgil aasta tagasi oli mul paremal pool ala kõhtu lõi valu sisse järgnevalt: istusin rahulikult diivanil ja asendit muutes lõi vasakule poole ala kõhtu valu sisse ja püsti tules ei saanud kohe liiguta kuna valu segas liigumist ja valu kestis umbes 20 minutit ja järgi andis alles siis kui võtsin ühe valuvaigisti. Umbes nädal aega oli sarnane valu aga see kord oli see pikali oles ja paremal pool ala kõhus siis too kordla oli see pulseeriva valuga. Sellest on küll aasta möödas aga olen tähele pannud, et järske liigutusi ja järsult asendit muuta ei saa lisaks ka midagi rasket tõsta ei kannata siis annab vasakul poolel alakõhus tunda see koht, kuhu järsku lõi valu. Kas see võib olla ka seotud kuidagi sellega kui mul on vasakul jala sääre peal raskesti paranev haavand mida ma iga päevaselt määrin geeliga ja sidemega seon ära. Või on see pikem seotud mul see kuidagi köha hoogudega. Kuna mul on igal aastal olnud sellised köha perioodid sügisel hakkab kui ilmad väljas jahedaks lähevad ja enne järgi jää kui kevadel kui ilmad taas soojenevad. Nüüd eelmisel aasta sügisel algul oli koha periood aga sain sellest jagu tänu sellele, et avastasin ühe taimetee, mis aitas mul köha vastu. Lisaks sellele olen veidike ülekaaluline ja samuti vasakus kõrvas on mul ka vilin juba paar aastat. Märgin ka veel ära, et mul on ka raskusi treppidest üles minekul, kuna väsin ruttu ära ja hakkan hingeldama. Samuti vahel on mul ka kusgil 3-4 aastat tagasi pulss kipus kiirem olema. Vererõhuga mul probleeme ei ole. Jala haavandiga olen ka tihti perearsti juures käinud. Kui umbes 3 aastat tagasi oli võimalus apteegis lasta teha veenilaiendide diagnostikat siis sealt tuli välja, et mul ei liigu selles jalas veri nii nagu peaks ja soovitati mul kasutada veenilaiendide sukki nr 6. Haavandi sain kusgi umbes 9 aastat tagasi tööl olles ja nii palju ka, et mul ei ole ainsana jala peal haavand, sest mu isal on mõlemal jala haavandid aga erinevalt. Tal on mitmes kohas väikeste ringi kujuliselt aga minul on teist moodi. Ka temal tekkisid siis kui ta pensionile jäi, olime mõlemad samas kohas tööl. Kasutame mõlemad samasid geele, mis perearstid soovitasid. Meil on erinevad perearsti. Kui mul haav tekkis siis ta valutas pidevalt. Mul on ka tehtud perearsti poolt valgusteraapia ravi. Peale esimest korda kui valgusteraapia ravi mul enam see jalg ei valuta nii nagu varasemalt. Nii palju ka veel, et pikki vahemaad jalutada ei saa, kuna teatud hetketel mul parem jalg läheb pingesse ehk nagu krambi taoline valu aga see möödub ruttu. Vahel öösiti kui tahan jalgu sirutada lõõb jalga ootamatult kramp sisse. Selle vastu olen võtnud magneesiumi tableti mida soovitas perearst. Nüüd pikemad aega ei ole ma magneesiumi tarvitanud. Nii palju veel eelnevalt haavandi tekkimise kohta, kuidas ta tekkis mul. See oli nii kui ühel talvisel õhtul pimedas töölt koju minnes libedaga kukkusin nii kehvasti et algul oli too õhtul vasak jalg veidike valus aga hommikuks oli jalg nii hullusti valus ja paistes et õieti jalapeale toetada ei saanud, kuidagi pool longades läksin perearsti vastuvõttule ja sealt sain soovituse jalga määrida ja anda talle rahu samas sain ka teada, et peale kukkumist oli mul vasakul jalal ka nahk teformeerunud ja nii kusgil 4 kuud ei saanud vasaku jala peale õieti toetada ega trepist liikuda kuna tegi mul valu ja 4 kuud hiljem kui paistetus oli alanenud, et sain taas tööle minna. siis veel ei olnud selle koha peal haavandid see tekkis mul hiljem töö juures. Kuna tooaeg olin farmis tööl ja pidevalt igapäevaselt kandsin töö juures kummikuid. Kuni ühel päeval tundsin, et mul miskipärast vasakul jalal midagi teeb valu. Arvasin, et kummikud hõõruvad ja see tekitab valu aga hiljem kodus lähemalt uurides avastasin, et vasakul jalal oleval teformeerunud nahale on tekkinud väike haavand, millega pöördusin perearsti juurde ja ta soovitas joodisalviga määrida ja sidemega ümbert kinni siduda. Isegi haiguslehte ei kirjutanud ja käisin väikese haavandiga ka tööl ja iga päev joodiga määrides ja sidudes. Siis enam ma ei kasutanud tööl ka kummikuid vaid kalosse. Selle ajaga olen juba umbes 3 korda vahetanud perearst iga üks kirjutab või soovitab erinevaid geele. Siiani ei ole ära paranenud. Kuigi hiljuti avastasin apteegist ühe geeli mis on veidike vähemalt minu arvates haava veidi vist väiksemaks teinud. Haava kohal üleval pool on ka veidike see koht kus on nhk teformeerunud. Siit ka küsimus milees võis mul ola kõhuvalu ja kas võib ka see haavand olla ka pärilik. Kuna hiljuti oma esivanemade suguvõsa ajalugu uurides sain teada, et minu vanavanaeml olevad ka olnud jalahaavand mis ka ei olevat tahtnud paraneda. Või on mul see haavand kukkumise tagajärjel tekkinud, nii palju veel kui ma õnnetult kukkusin siis selle vasaku jalaga rõngenisse ei saatetud kui ma ei saanud selle jala peale õieti toetada sellest kirjutasin ees pool, too kord oli mul üks eelmistest perearst. Loodan, et vast iga leian mingit abi. Olen käinud ka kirurgi juures alguses kirjutati antibiootikumid välja, kuna haavast tuli veidi immitses mäda. Kusgil umbes 3-5 aastat tagasi käisin ka ühe teise kirurgi juures konsulteerimas siis olevad haav ilusti puhas ja kuiv, et on paranemas,Soovitati ka mingid salvi mis äärtele määrida, et ta edasi suuremaks ei lähe. Siiani on haav mul saama suur nagu ta oli. Kasutan haavageeli. Umbes 1,5 aastat tagasi kasutasinühte teist salvi, mida kasutas mul isa haava ümber määrimiseks põletiku vastu,mille kirjutas talle välja nahaarst. Ühe tuubi tõi mulle ka seda salvi, mida määrasin omal haava ümber kuna mul on haava ümber veidi põletikuline ja see võttis mul põletiku vähemaks. Kas veenilaiendite tugisukki võib kasutada ka siis kui on haavand. Haava määramiseks kasutan selliseid salve ja geele nagu octenisept haavageeli, mida soovitas mulle perearst, ise avastasin sellise geeli nagu Abilar, enne geelide kasutamise pesen haavaümruse sooja veega ja puhastan ka prontosan haavaloputus vedelikuga. Peale geeli panekut panen peale grossolind haavavõrk sideme, siis haavasideme ja pärast seaon tavalise sidemega ümbert kinni ja nii ülepäeviti. Kui kasutan geeli Abilar siis seda tuleb õpetuse järgi määrida 2 korda päevas. Kas see on õige hooldamine haava puhul. Või on veel mingeid geele,salve eriti just midagi mida võiks haava äärdesse määrida. Nii palju veel, et enne kõhuvalu olin üleeelmine aasta oli siis 2019 novembris kergelt tõbine nohu, köha, ja kurguvalu umbes 2-3 päeva siis oli tervis korras kuni eelmise aasta jaanuari alguseni kuni kuidagi muutsin asendit istudes kui imelik kõhuvalu tekkis.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kõhuvalu ja jalahaavandid omavahel siduda ei oska. Kui see seostub liigutamise, köhimise ja nuuskamisega, siis võiks mõelda songa peale. Teie kirjeldatud haavand võiks olla venoosne haavand, mis vajab kindlasti kompressioonravi, salvide roll on teisejärguline. Haavade ravi kohta saate parimat konsultatsiooni haavaravi kabinettides.