Nahaalune mädakogum 06.02.19 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Näole, naha alla on tekkinud mädakogum. Nägu on punni ümbert paistes ja kogumi "kraater" on üpris suur, veidi väiksem kui golfipall. Ennem on ka olnud sama asi, nii näos, seljal kui kuklal. Lisaks on kaenla all samuti nahaalune mädakogum, mis valutab üsna korralikult, palavikku pole ja kogum on olnud kuskil nädal aega. Kui oli esimest korda näos, siis kestus kuskil nädal aega ning lõpuks urgitsesin mädakogumi (üsna suur klomp) välja ning naha sisse jäi auk, mis paranes. Arst määras sel korral antibiootikumid ka. Eelnevad seljal ja kuklal on ise ajaga üle läinud. Ei tea, kas peaksin kaenlaaluse kogumiga samuti ootama või arstile tormama? Näos olev paistes punn hakkab leebuma, aga ei tea ka mida sellega peaksin tegema. Kas asi võib olla n.ö. veres?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kirjelduse järgi on Teil furunkuloos. Tuleks määrata haigustekitaja ja tema tundlikkus ja selle alusel läbi viia antibakteriaalne ravi. Ilmselt oleks vaja tõsta ka Teie immuunsust. Igal juhul soovitan arstile pöörduda.