GERD 26.03.18 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

2014. aastal pöördusin rindkerevaluga, mis vahelduva tugevusega vasakusse õlga ja kuklasse kiirgas perearsti poole. Valu polnud terav (heartburn) vaid selline, nagu oleks pipraplaaster või kuum ese rindkere siseküljele ja pahkluu alla pandud. Korra kahtlustas perearst ka südant, aga uuringud seda ei kinnitanud. Seejärel tehti Endoskoopia ja diagnoositi vahelihase song. Sellest ajast alates olen kasutanud igapäevaselt 40mg pantoprasooli. See vaevusi vähendas kuid vahel annab siiski tunda. Proovisin ka voodi asendit muuta, aga see märgatavat tulemust ei andnud.
Alates 2017 aasta sügisest tekkisid uued sümptomid. Vaikselt paigal istudes või lamades tunnen ja kuulen, kuidas kurgust vaikselt gaasi suhu muullitab. Korra või paar nädalas tugev torkav valu rinnnaku taga, mis leeveneb vett või väheses koguses söögisooda lahust juues. Vett juues ei kao valu alati koheselt vaid vahel ka seejärel kui olen klaasi vett joonud seejärel röhitsenud. Peale röhatust kaob valu koheleslt. Hiljem hakkas tekkima valu ka öösel nii et pean tõusma ja vett jooma, et valust lahti saada.
Pöördusin perearstile, aga ta jättis veidi nõutu mulje. Raviplaani ei muutnud ja täiendavaid uuringuid ei korraldanud. Käisin omal algatusel gastroloogi juures, kes tegi ka endoskoopia, kuid midagi peale juba varem diagnoositud songa ei leidnud. helicobacter pylori negatiivne. Soovitas katsetada no-spad(ei selgitanud miks), mida ma ka tegin, kuid see pilti ei muutnud. Kas siin on veel variante või jääb üle vaid kirurgiline ravi? Kas on veel täiendavaid uuringuid, mida oleks mõistlik teha?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kui konservatiivne s.o. medikamentoosne ravi Teid rahuldavat efekti pole andnud, siis tuleb tõesti hakata mõtlema kirurgilise vahelesegamise peale.