Ülakõhus ebamugavustunne 04.12.17 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Alates septembrist on paremal pool roidekaare all (pisut roidekaarest alla naba suunas) esinenud valu (hooti, lühiajaline, pigem kramplik valu kui terav). Käisin novembri keskel UH-s. Kõik korras välja arvatud see, et olid viited rasvmaksale ja koldelisi muutusi pole.
Samal päeval kui UH-st tulin hakkas magu valutama (enne seda polnud. Ehk UH surve mõjutas midagi, mis valu vallandas). Perearst määras mulle rohu Omep, maksa ravimiseks soovitusi ei andnud.
Ilmselt tänu Omep rohule 4-5 päevaga maovalu taandus (pigem oli valu päeviti, öösel magamist ei seganud). Samal ajal oli kohati mul ka tunne nagu oleks vati sees või tunne nagu oleks kõrges palavikus aga temperatuur oli normis (oli see siis rohu kõrvalmõju, põletik kehas või närvidest...). Nüüdseks magu enam ei valuta, vati sees olemise tunnet ei ole, tuju on hea, energiat jagub, väljaheidete värvus OK, silmade-naha kollasust ei esine, söögiisu on hea (teadlikult pigem korrapärane ja väldin rasvast ning suuri koguseid). Vahel esineb kõhus ebamugavustunnet, öösiti valu ei tee.
Ehk on minu probleemid seotud ka sellega, et paremal pool roide alt katsudes on tunda nagu midagi liiguks - ei tunne tükki aga kui kergelt vajutan on tunne, nagu liiguks midagi paika tagasi. See on mul olnud nii kaua kui ma mäletan, aga vaevusi pole tekitanud. Mis see olla võib, mida ma tunnen?
Paari nädala pärast saan minna gastroskoopiasse, see toob loodetavasti rohkem selgust. Siiski küsin teie arvamust, kas rasvmaks võiks ka tekitada eelpool nimetatud vaevusi? Kas maksa tegevuse toetamiseks on näidustatud võtta maarjaohaka baasil medikamente (Carsil).
Kui gastroskoopia näitab, et kõik on OK (ise muidugi arvan, et ei ole OK), siis mida ja kus peaksin edasi uurima?

Tean, et eelneva jutu põhjal diagnoosi panna ei saa, aga ehk oskate siiski nõu anda ja suunata, mida enda juures veel jälgida?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Rasvmaks vaevalt Teie kirjeldatud kaebusi põhjustab. Kuna Omeprazoliga olete vaevustest vabanenud, ei pruugi ka gastroskoopia selgitust anda - väike haavand võib paari nädalaga paraneda. Carsili toime võiks olla nagu vitamiinil - kui tema defitsiiti ei ole, siis olulist efekti temast ei ole, kahju aga samuti ei tee.