Song ja planeeritav rasedus 18.12.15 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,

umbes kuu aega tagasi tundsin naba kõrval mingisugust kühmu. UH - s tuvastati, et mul punnitab 4 mm avast song välja. Küsisin kirurgilt ka, et kuna on plaanis rasedaks jääda, et kas tuleks operatsioon teha enne või peale rasedust. Ta vastas, et mõistlik on teha peale, sest song nii väike ja raseduse ajal see song ohtlik ei ole.
Praegu aga tunnen, et peale söömist või kui ennast väheke rohkem liigutan, hakkab song kõvasti tunda andma. Kardan, et raseduse ajal on vaevused hullemad.

Mis teie arvate, kumb variant oleks mõistlikum. Lapse saamisega väga enam oodata ei taha aga samas pideva kõhuvalu käes ka mitte.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

4 mm songa pole ise kunagi diagnoosinud - ei usu, et see üldse võimalik on. Arvan, et olete ühikuga eksinud.
Rasedusega songavaevused reeglina süvenevad - kõhukoopas rõhk tõuseb. Otsustada tuleb Teil endal. Songaoperatsiooni tõttu tuleb Teil rasestusmist edasi lükata mitte üle 1-2 kuu.