Krooniline pärakulõhe ja planeeritav rasedus 24.10.12 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere. Mind on aastaid (üle 10ne) vaevanud krooniline pärakulõhe, mis vahelduva eduga on kord parem, siis jälle halvem, aga mitte kunagi väljakannatamatult õudne. Kuna lõhe on armistunud, siis ta päris ära ei paranegi. Arst ütles mulle, et saage lapsed ära ning siis operatsioonile. Saatuse irooniana diagnoositi mul viljatus ning ainus võimalus rasestumiseks on IVF. Nüüd seoses IVFi ajal kasutatavate ravimitega on pärakulõhe vaevused muutunud oluliselt karmimateks. Käisin teise arsti juures (elukoha vahetuse tõttu) ning ta tõdes, et mul on 1 cm lõhe, mille ta tahaks kohe ära opereerida. Parasjagu on mul käimas ettevalmistused FET ringiks ning embrüo siirdamine peaks toimuma paari nädala pärast ning pooleli jätta seda süda ei luba. Aga hinges on tohutu segadus, ühelt poolt kummitab ühe arsti ütlus, et operatsioon tuleks teha pärast sünnitust, teises kõrvas on teise arsti hoiatus, et rasedusega on kõik palju hullem. Kuidas rasedus ja sünnitamine mõjuvad juba olemasolevale pärakulõhele, kas see võib veel suuremaks minna? Kas see haav võib nii suureks minna, et seda ei saagi opereerida? Ja mis siis saab, kui vaevused väljakannatamatuks muutuvad raseduse ajal? Mis teie arvate, kas mul oleks mõistlik see lõhe enne rasedust opereerida või pärast sünnitust ja imetamise lõppu? Kas ma olen liiga naiivne, et loodan, et kiudainerikka toitumise, hommikuse õlitarbimise, ohtra vee joomise ning igapäevase liikumisega suudan ma ka raseduse ajal kõhu stabiilse hoida ja see lõhe ehk mind nii õudselt ei vaeva?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Pärasoole lõhe ei tapa, aga halvendab elukvaliteeti. Kui teil on juba IVF käigus, siis minu soovitus on see lõpuni teha ja siis pärasoolega edasi tegeleda. Raseduse ajal on küünalde kasutamine võimalik ilma loodet kahjustamata.