Kips 01.04.11 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere. Minu käsi pandi kipsi eile(31.03.2011.) Vigastada oli saanud vasaku käe kolmas sõrm. Röntgeni pealt tuvastati, et luu on katki (kild väljas). Kuigi vastuse lehe peal oli kirjas, et näpp on turses ja nii nagu mina sealt meditsiiniliste raskete sõnadega välja lugesin, siis ilma erilise luu murruta vms. Nn paika minu näppu ei pandud, kohe pandi kipsi. Kipsi panijaks oli minu arust mingi noor praktikant. See on minu esimene kips, mistõttu kogemused puuduvad. Aga ma võin öelda, et ma saan oma vigastatud näppu kuidagi kahtlaselt vabalt liigutada ja kips liigub. Kas ma peaksin pöörduma uuesti arsti poole? Ma pean kipsi hoidma peal 3 nädalat, aga kas ma varem ei tohi selle ära võtta? Ning kas piimatoodete tarbimine soodustad paranemist?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Ilma röntgenpilti nägemata on võimatu mingit hinnangut anda. Luumurdude puhul on tähtis anda vigastatud kohale rahu, seetõttu liigutmist eriti ei soovita. Kui Teil on mingi kahtlus, soovitan pöörduda samasse raviasutusse, kus kips pandi.
Piimatooted kuuluvad tervisliku toitumise juurde, seetõttu on nende tarbimine soovitav ka luumurru korral. Luumurru paranemiseks on vajalik kaltsium, mida ka piim sisaldab.